EGZERSİZ RİSKİ AZALTIYOR

A.A

Düzenli fiziksel aktivite kan dolaşımını iyileştirip iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini azaltıyor.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, düzenli fiziksel aktivitenin  kan dolaşımını iyileştirip iyi kolesterolü artırarak kalp hastalığı riskini  azalttığını bildirdi.
Prof. Dr. Yılmaz,  paroksonazın iyi  kolesterol olarak bilinen HDL'nin yapısında yer alan ve vücudumuzu zehirli toksik  maddelere karşı koruyabilen önemli bir savunma enzimi olduğunu, bu enzimin  kişiden kişiye farklı etkinlik gösterebildiğini, hem genetik hem de çevresel  etkilerin bu enzimin aktivitesi üzerinde etkili olduğunu belirtti.

Paroksonaz enzimi düşük olan kişilerin kalp ve şeker hastalıklarına daha  kolay yakalandığına dikkati çeken Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu enzimin aktivitesini artırmak için kullanılan yöntemlerden birisi de  düzenli spor yapılmasıdır. Spor yapmanın ve düzenli fiziksel etkinin paroksonaz  enzim aktivitesini artırmada etkinliğini göstermek için yapmış olduğumuz çalışma  Medicina Sportiva isimli uluslararası dergide yayınlandı. Bu çalışma sonuçlarına  göre, düzenli basketbol oynayan gençlerde kandaki paroksonaz enzimi düzeyi spor  yapmayan akranlarından yüzde 50 daha fazla aktiviteye sahipti. Bu çalışma ve daha  birçok çalışma, düzenli fiziksel aktivitenin bizi birçok hastalıktan  koruyabileceğini göstermektedir. Kalp ve damar,  şeker hastalığından korunabilmek için erken yaşlardan itibaren fiziksel aktivite şarttır. Bu yolla gelecek  nesiller daha sağlıklı olacak ve gereksiz sağlık harcamalarından  kaçınılacaktır."

Fiziksel aktivitenin kan dolaşımını iyileştirdiğinin ve iyi kolesterolü  artırarak kalp hastalığı riskini azalttığının bilimsel olarak ispatlandığını  ifade eden Yılmaz, sağlıklı yaşamanın en önemli koşullarından birinin fiziksel  aktiviteyi sürdürmek yani hareket etmek ve egzersiz yapmak olduğunu söyledi.

Fiziksel aktivetinin dolaşım ve solunum sistemini iyileştirerek tüm  sisteme iyilik sağladığını kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, fiziksel aktivitenin  yararlarını şu şekilde anlattı:

"Fiziksel aktivite, kan dolaşımını iyileştirerek, iyi kolesterolü  artırarak kalp hastalığı riskini azaltır, kan basıncını düzenler, kalp ve akciğer  dayanıklılığını artırır. Hareket sistemini güçlendirerek boyun, sırt, bel ve  eklemlerin ağrılı hastalıklarının gelişmesini engeller ve hareket özgürlüğünü  artırır. Fiziksel aktivite depresyonu azaltır, olumlu düşünmeyi ve enerji  düzeyini artırır, stresle başa çıkmayı kolaylaştırır. Çocuklarda iyi  alışkanlıkların geliştirilmesini ve gelecekte sağlıklarının korunmasını sağlar.  Yaşlılarda kronik ve yaşlanma ile birlikte hastalıkların gelişmesini  geciktirir."
Prof. Dr. Yılmaz, zeytin yağı ve nar gibi besinlerde diğer birçok  yararlarının yanı sıra kandaki paroksonaz enzimini artırdığını aksine sigara ve  iyonize radyasyonun bu enzimin aktivitesini azalttığını sözlerine ekledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.