Einstein'dan bile ünlü olmayı hedefliyorlar

Özel tasarım galerilerinin yanı sıra 150 deney düzeneği, beyin mühendisliği, robotik, elektrik, elektronik atölyelerinin yer aldığı Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde, geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesi hedefleniyor.

Özel tasarım galerilerinin yanı sıra 150 deney düzeneği, beyin mühendisliği, robotik, elektrik, elektronik atölyelerinin yer aldığı Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde, geleceğin bilim adamlarının yetiştirilmesi hedefleniyor.

enistainBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından 21 Ekim 2012'de açılışı gerçekleştirilen merkezde, bilimsel konular kolay, anlaşılır, eğlenceli şekilde sunuluyor. Çocukların bilim ve teknolojiye olan ilgisini çekmek amacıyla kurulan merkezde, akademi atölyeleriyle öğrencilere yeni ufuklar açılması hedefleniyor. Merkezde, Sömestir tatili dolayısıyla Mucitler Akademisi programı da açıldı. Bilim merkezindeki, “eğlenceli bilim, görselleştirme teknolojileri, mucitler, robotik, elektronik, mineraller ve böcekler, kimya, astronomi, arkeoloji, beyin, yazılım” atölyeleri, genç mucitlerin ilgisini çekiyor.

“HEDEF, GENÇ MUCİTLER YETİŞTİRMEK”

Bursa Kültür A.Ş Genel Müdürü Rıfat Bakan, amaçlarının çocuklarda değişik idealler oluşmasını temin etmek ve gelecekte çeşitli icatlar yapacak genç mucitleri yetiştirmek olduğunu söyledi. Bakan,”Burada 150'ye yakın düzenek var. Bu düzeneklerde çocuklar, manyetizma, haberleşme, iletişim, elektrik, elektronik, bilgisayarın yapısı, sürdürebilir enerji gibi konuları görerek ve dokunarak anlamaya çalışıyor. Şimdi sömestir tatilinde de Mucitler Akademisi adında programımız var. Bu program dahilinde atölyelerde çocuklar birçok konuda yeni şeyler geliştiriyorlar” dedi.

ÇOCUKLARIN İLGİSİNİ ÇEKEN PROGRAM

Merkezde çocukların ilgisini en çok, başa takılan alet ve mimiklerin yardımıyla aracı hareket ettirmeye yarayan düzenek ve bilgisayar programı çekiyor. Engelliler için geliştirilen programla çocuklar, uzaktan kumandalı arabayı ellerini kullanmadan, mimikleriyle hareket ettirebiliyor. Merkezde gönüllü olarak ter döken, proje sorumlusu Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fizik Bölümü öğrencisi Zafer Yavuz (25) , “Bu alet engelliler için geliştirilmiş. Üzerinde on sekiz adet sensör var. Sensörler yardımıyla, insanların mimikleriyle bilgisayara komutlar verdirerek araçları uzaktan kumandayla hareket ettiriyoruz” dedi. Bilgisayar programı yardımıyla komutları oyuncak arabaya yönlendirdiklerini anlatan Yavuz, “Örneğin kaşımızı kaldırdığımız zaman araç ileri doğru gidiyor. Dişlerimizi sıktığımız zaman geri gidiyor. Göz hareketleriyle ise sağa ve sola yönlendirdik. Bu komutları bu şekilde oyuncak arabaya aktardık” diye konuştu. Uzaktan kumandalı aracı mimikleriyle kullanan Eren Demirbaş (12) büyüyünce bir fizikçi veya kimyager olmak istediğini söyledi. “Mucit adayı” Eren, “Buraya kendimi geliştirmek için geldim. Burada hem eğleniyoruz hem de yeni bilgiler öğreniyoruz. Büyüyünce milletimize faydalı olmak istiyorum” diye konuştu. Robot atölyesinde çalışmalara katılan Azra Özdamar (11) buradaki aktivitelerden keyif aldığını belirtti. İdeallerinin büyük olduğunu dile getiren Özdamar, 'Mesela çok büyük bir robot yapıp uzaya göndermek istiyorum. Başka gezegenlerde hayatın olup olmadığını araştırmak istiyorum. İnsanları bilgilendirmek de hoşuma gidiyor” şeklinde konuştu. Merkezde çeşitli faaliyetlere katıldıklarını anlatan küçük Azra “Şimdi de devre yapmaya çalışıyoruz. Bunları öğrenip ilerde çok büyük bir bilim insanı olacağım. Einstein'dan bile ünlü olabilirim” diyerek iddiasını ortaya koydu. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:09 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:14 Şubat 2013