EKONOMİK KRİZ SİNİRLERİ BOZDU

DHA

Türk insanının ruh sağlığını sık yaşanan depremler ve yine binlerce insanı işsiz bırakan ekonomik kriz bozuyor.


Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, Türk insanının ruh sağlığını binlerce insanın ölümüne neden olan depremlerin ve yine binlerce insanı işsiz bırakan ekonomik krizin bozduğunu söyledi.

Dr. Ulaş, Türkiye'nin birinci derece deprem kuşağında olduğunu hatırlattı. Son zamanlarda yüzlerce ölümün olduğu depremler yaşandığına dikkat çeken Dr. Ulaş, “Buna bağlı travma ardından sinir bozukluğu yaratıyor. İşsizlik ve yoksulluğun, direkt olarak ruh sağlığı ile ilişkisi bulunuyor. Bunlar hem depresyonun hem de benzer ruhsal rahatsızlıkların ortaya çıkmasında çok etkili. Sadece işsizlik değil, bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı çalışmama, yani güvencesiz çalışma bile ciddi bir sorun. İstanbul'da yapılan araştırmada, güvencesiz çalışan kişilerde intihar, risk faktörü olarak tespit edildi” dedi.

Dr. Halis Ulaş, insanların psikolojik problemlerinin farkına varsa bile, ‘deli’ damgası yememek için doktora gitmekten çekindiğini kaydetti. Dr. Ulaş, “Psikiyatrik hastalıklar kişide ciddi güç yitimine, ekonomik anlamda yıkımına neden olabilecek hastalıklardır. Psikiyatri başvurularının yaygın olmasını beklerken başvurular hastalıkların yaygınlığı kadar olmuyor. Bunun sebebi de, hala dünyada ve ülkemizde psikiyatriye dair önyargı, yanlış bir inanış var. İnsanlar toplumun ‘deli’ olduğunu düşüneceği endişesi ile psikiyatriste gitmiyor” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.