Elektrikli arabanın menzili artıyor

BMW elektrikli otomobilini yaklaşık iki yıl önce tanıtmaya başladığında, i3 adını verdiği bu arabayı kullanmanın klasik BMW modellerini kullanmak kadar keyifli olacağını vaat etti.

BMW elektrikli otomobilini yaklaşık iki yıl önce tanıtmaya başladığında, i3 adını verdiği bu arabayı kullanmanın klasik BMW modellerini kullanmak kadar keyifli olacağını vaat etti.

elektrikliarabaŞirket elektrikli araçların büyük dezavantaj olan menzil ile ilgili kaygıları yatıştırmak için elinden gelen her şeyi yapıyor. Elektrikli otomobil kullanmanın sağlayacağı maliyet avantajlarının bu dezavantajı unutturacağını düşünen BMW, araca ciddi bir yatırım yaptı. BMW Kasım'da Avrupa'da, gelecek yıl da ABD'de piyasaya süreceği i3'ün menzil uzatıcı seçeneği (aracın şarjı azaldığında elektrik yükleyen motosiklettekine benzer benzinli bir motor) sayesinde yaklaşık 300 kilometre gidebileceğini belirtiyor. Menzil uzatıcı olmadığında, araç tek ş arjda bunun yarısı k adar yol yapabiliyor. Yöneticiler bir BMW sedan kadar güçlü ve çevik olan i3'ün, tüketicilerin elektrikli otomobili benimsemesini sağlayacağını umuyor. BMW'nin Satış Birimi Başkanı Ian Robertson, "Yeni bir dönem başlıyor" diyor. BMW yöneticilerine göre özel istasyonlarda bir saatten kısa süren, evlerdeki prizlerde altı ile sekiz saati bulan tek şarj ile yapılacak 300 kilometrelik yol, şehirde veya banliyöde yaşayanlar için yeterli bir menzil. Klima ve diğer işlevlerin devre dışı bırakıldığı güç tasarrufu modunda, i3'ün menzili yaklaşık 193 kilometre. BMW Almanya'nın Leipzig şehrindeki fabrikasında üretimine başladığı i3'ü Temmuz sonunda New York, Londra ve Pekin'de eşzamanlı olarak halka tanıtacak. Şirket araç için henüz bir fiyat açıklamasa da, fiyat muhtemelen 40 bin doların altında olacak. Büyük ihtimalle 3 serisindeki bazı sedanlardan daha pahalı olacak i3, birtakım maliyet avantajları sunuyor. Yağ değişimi gerektirmeyen araçta bulunan ve otomobili otomatik olarak yavaşlatan güç geri kazanımı sistemi, frenlerin klasik bir arabadakinden daha çok dayanmasını sağlıyor. Yıpranabilecek hareketli aksam sayısı daha az. Tam şarj maliyetinin 10 dolardan az olması Avrupa'da bir avantaj. Araçtaki bir gösterge, sürücüleri rahatlatmak için en yakın şarj istasyonunun yerini gösterecek. BMW yeterli satış yaptığı bölgelerde yol yardımı da sunacak. Yardım aracı i3'ün bir sonraki şarj istasyonuna gidebilmesi için şarj hizmeti verecek. Şirket daha uzun yolculuklar için bazen benzinli veya dizel otomobil ödünç verecek paketler de sunacak. BMW şimdiden i3'ün alüminyum ve karbon karoser mimarisini kullanacak hibrid araçlar üzerinde çalışıyor. Robertson BMW'nin yılda 150 bin araç satılan elektrikli otomobil pazarında "önemli bir oyuncu" olmayı planladığını söylüyor. Robertson'a göre elektrikli otomobiller klasik otomobillerden yüzde 10 daha ucuz hale gelip tek şarjda en az 300 kilometre gidebilirse, halktan kabul görecek. Robertson "Batarya teknolojisi önümüzdeki beş yılda, son 100 yıldakinden daha çok ilerleyecek" diyor. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:29 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:31 Temmuz 2013