ELEKTRONİK PSİKİYATRİ DÖNEMİ BAŞLADI

ELEKTRONİK PSİKİYATRİ DÖNEMİ BAŞLADIMerkezi ABD’de bulunan ve 1996 yılından bu yana İstanbul’da faaliyet gösteren Memory Center of America, depresyon, stres, unutkanlık, uyku ve yeme bozukluğu gibi sorunlara klasik psikiyatri yöntemlerinden farklı olarak elektronik psikiyatri metodu ile çare buluyor.

Sistemin adı Bilgisayarlı EEG (Electro Eneclalo Graphy) ve Beyin Haritası. Bu cihazlar, kişinin beyin dalgalarının ölçümünü yaparak beynin haritasını çıkarıyor. Merkezin yöneticisi Prof. Dr. Nevzat Tarhan, GATA Psikiyatri Kliniği direktörüyken, psikiyatride bazı verilerin ölçülebileceğini gördü. Ardından da nöropsikiyatride ölçülebilirlik konusuna eğilen Memory Center of America’nın teknolojisini Türkiye’ye getirdi. Beyin haritalamasının yapıldığı merkezde, sorun belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçiliyor. Beynin fonksiyonel durumu tam anlamıyla haritada çıkıyor. Aynı yaş grubunda binlerce sağlıklı kişi üzerinde oluşturulan veriler sistemde bir veri tabanı oluşturuyor. Ancak sadece bu cihazların verdiği sonuçlar baz alınmıyor. Klinik muayene bulguları da ekleniyor ve sorun ortaya konuyor. Haritadaki yeşil alanlar stres dalgalarını maviler ise istirahat alanlarını gösteriyor. Kırmızılar yavaş frekanslı dalgaları, yani beynin tekleyen bir araba gibi çalıştığını gösteriyor. Renkler yaş grubuna göre beyin fonksiyonlarının bozulup bozulmadığını gösteriyor. Yeşil, yeni başlayan bir depresyonun başlangıcı sayılıyor. Depresyon, panik ya da hafıza sorunu yaşayan kişinin hastalığının biyolojik boyutuna bakılıyor ve klinik muayenede sorun netleşiyor. Tedavi sonrasında yeniden beyin haritası çıkarılarak tedavinin başarılı olup olmadığı kontrol ediliyor. Prof. Dr. Tarhan, "Önce beynin stresli alanlarını bu harita sayesinde belirliyoruz. Sonra merkezimizdeki bir sistemle sorunlu bölgeye elektrot takılıyor ve kişi kendi beyninin çalışmasını görüyor. Orada elindeki aletle beynindeki stres bölgesini eğitmeyi öğretiyoruz. Bu Türkiye için büyük bir yenilik." diyor. Tarhan, tüm psikiyatristlerin muayenehanelerinde bu tür cihazların olması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

 

Aydoğan VATANDAŞ- İstanbul

 

//www.zaman.com.trPaylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.