ELEKTRONİK SİGARAYA DİKKAT

ELEKTRONİK SİGARAYA DİKKATDSÖ: Elektronik sigaraların güvenilir ve sigara alışkanlığını bırakmaya yardımcı olduğuna dair kanıt yok.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Douglas Bettcher, ilk olarak Çin'de üretilen, özellikle internet üzerinden satılan bu ürünle ilgili zehirli madde testi ve klinik deneyler yapılmadığını vurgulayarak, elektronik sigaranın güvenli ya da sigarayı bıraktırma özelliği olduğuna dair bilimsel hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti.

Elektronik sigaranın, nikotin bağımlılığından kurtulmak için önerilen nikotin sakızı ya da nikotin bantları gibi onaylı bir ürün olmadığı kaydedildi.

DSÖ üyesi 193 ülkenin sağlık yetkilileriyle, elektronik sigaralarla ilgili "düzmece ve yanlış iddialar" konusunda temasta olduklarını söyleyen Bettcher, Türkiye'nin hali hazırda bu ürünleri yasakladığını da hatırlattı.

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Eylül 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.