ELLERİ GENÇLEŞTİREN 4 FORMÜL

Hürriyet

Yaşı doğrudan ele veren elleri laser, kimyasal peeling ve dolgu olmak üzere dört yöntemle gençleştirmek mümkün.


Güneşin zararlı ışınlarından korunmak yaz kış demeden herkesin günlük ödevi haline geldi. Bu yüzden dermatologlar gün içinde mutlaka güneş koruyucu ürünler kullanmamız gerektiğini söylüyor.

Zararlı ışınlardan özellikle de açıkta kalan yüz, eller, kollar ve bacaklar etkileniyor. Yüz, boyun ve eller de yaşımızı ele veriyor. Güneşin etkisiyle ellerimizin cildi kalın, kaba, kılcal damar çatlamalarıyla dolu, buruşuk ve kahverengi lekeler cenneti haline geliyor. Ancak yaşı doğrudan ele veren elleri gençleştirmek de mümkün.

International Hospital Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Ferzan Aytuğ, güneş koruyucuların elleri koruyacağını ancak oluşan hasarları gidermek için estetik müdahalelere ihtiyaç duyulacağını belirtiyor. Elleri gençleştirme operasyonları ise mezoterapi, laser, kimyasal peeling ve dolgu.

MEZOTERAPİ:

Zaman içinde nasıl vücudumuzda bağ dokusu ve kas kaybı ortaya çıkıyorsa bu ellerimiz için de geçerli oluyor. Bu nedenle ellerimizde cilt altı bağ dokusunu uyaran yöntemleri mutlaka kullanmak gerekiyor. Mezoterapide, özel olarak hazırlanmış ilaçlar uygun dozda işaretlenmiş özel noktalara ince iğneler yardımıyla uygulanıyor. Ancak mezoterapiyi damarlanmanın çok olduğu kişilerde dikkatli kullanmak gerekiyor. Mezoterapi ciltte kolajen yapımını uyarıyor.

Böylece gergin ve parlak bir görünüm elde ediliyor. Başlangıçta haftada 2 seans olmak üzere, toplam 6-8 seans uygulama sonrasında yıl boyunca üç ayda bir hatırlatıcı seans yapılıyor. Sonraki dönemleride etkisinin devamlılığı için yılda bir idame tedaviler gerektiriyor.

LASER:

Nd YAG laser el cildinin yenilenmesinde olukça başarılı oluyor. İki haftada bir toplam beş seans ile ciltte dolgunluk, gerginlik ve ton açılması mümkün olabiliyor. Yılda bir hatırlatıcı tedaviler ile idame iyilik korunuyor.
El üzerindeki lekelerde kullanılan özel laser sistemleri bulunuyor. Bunun için ideal laser tipi dövmeleri çıkarmaya yarayan laserdir(Q anahtarlı). Ayrıca sık kullanılan KTP ve Pulsed dye gibi laser tipleri de leke çıkarmada etkili olabiliyor.

Laseri destekleyici olarak öncesinde bir dönem bazı renk açıcı ilaç tedavileri de kullanılabilir. İlaçlar lekelerin renginin açılmasında etkili oluyor. Leke tedavisinde laseri iki ayda bir tekrarlamak gerekebiliyor. Laser tedavileri güneş hassasiyeti riski açısından kış döneminde yapılıyor. Yaz döneminde yapılırsa yanık ve lekelenme ihtimali olabiliyor.

KİMYASAL PEELING:

Kimyasal peeling tedavisinde, meyve asitleri veya özel yoğun asitler kullanılıyor. Güneş lekelerinde (senil/solar lentigo) iki haftada bir ortalama 6 seans uygulama ile başarılı sonuçlar alınıyor.

Kabarık kahverengi lekelerde (seboreik keratoz) ve cilt kanseri olabilme ihtimali bulunan kırmızı lekelerde (aktinik keratoz) ise TCA (trikloroasetik asit)  adı verilen bir asit ya da kriyoterapi (dondurma) yöntemiyle tedavi gerekiyor. TCA deri üzerindeki oluşumu oluşturan hücreleri kimyasal bir tepkime ile ortadan kaldırıyor.

Kullanılan konsantrasyona göre değişmekle beraber iki hafta veya ayda bir seansları tekrarlamak gerekiyor. Kriyoterapi yönteminde çok düşük derecelerde sıvı azot gazı ile oluşumlar dondurularak yakılıyor. İki haftada bir tekrarlanabiliyor. 

TCA ve kriyoterapi uygulamaları sonrasındaki yara iyileşme sürecinde dikkatli bakım ile oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde ediliyor. Özellikle koyu cilt tiplerinde düşük de olsa leke veya iz bırakma riskleri olabileceğinden kış döneminde ve çok dikkatli uygulamak gerekiyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.