EMEKLİ AÇLIK SINIRINDA

DHA

Atatürk'ün askerlikten emekli olduğu 30 Haziran tarihinde kutlanan 'Emekliler Günü' nedeniyle Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'i ziyaret eden emekliler, Vali'nin "Nasılsınız?" sorusuna karşılık, "Nasıl olalım, 620 lira aylıkla nasıl geçinilirse işte" diye cevap verdi.

Emekliler Günü olarak kutlanan, Mustafa Kemal Atatürk'ün emekli olduğu 30 Haziran 1927 tarihinin 82'nci yıldönümünde, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Antalya Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri, Vali Alaaddin Yüksel'i makamında ziyaret etti. Şube Başkanı Hasan Ekin ve beraberindeki heyeti kapıda karşılayan Vali Yüksel, 'Nasılsınız?' diye sordu. Şube Başkanı Ekin, ‘Nasıl olalım. Sorunlarımızı çözmek için Cumhurbaşkanı, Başbakan herkese gittik. 620 lira aylıkla nasıl geçinilirse işte" diye yanıt verdi. Antalya'nın emekliler cenneti olduğunu belirten Hasan Ekin, "201 bin emeklimiz var. Emekliler olarak 17 üniversite talebesine burs veriyoruz. Emeklilerimizin yakacak ihtiyacı dört taksit halinde sağlanıyor. Banka ve benzeri işlemlerini yapamayanlara yardımcı olunuyor. Kimsesi olmayan emeklilerimizin vefatı durumunda tüm işlemleri derneğimiz yapıyor. Antalya'da en büyük sorunumuz tuvaletlerdi ve ücretsiz hale getirildi" diye konuştu.

'EMEKLİYE SOSYAL GÖREVLER VERİLMELİ'

Emekliliğin yeniden konuşulması gerektiğini belirten Vali Yüksel de şunları söyledi:

"Emekliler toplumumuzun temel direkleri ve her zaman rehber olmuşlardır. Terini vatan toprağına akıtan, elleri nasır tutmuş, saçlarına ak düşmüş emeklilerimizin kucaklanması gerekir. Devletin oturup emeklilere yönelik politikalarını yeniden gözden geçirmesi gerekir. ‘Hadi sen emekli oldun, git evine, otur’ demek bana göre çok lüks bir uygulama olur. Bana göre emeklilerimizin sosyal sorumluluklarını yerine getirmeleri sağlanmalı. Eczaneden kolaylıkla ilacını alması, bankadan günü geldiğinde parasını çekmesi kadar manevi beklentileri de var. Emekli kendini toplumun kenarına itilmiş olarak görmemeli."

Emeklilerin ziyareti Vali Alaaddin Yüksel'e, gösterdiği ilgi ve verdiği desteklerden dolayı plaket takdim etmeleriyle sona erdi.

ATATÜRK, 5 BİN KURUŞ MAAŞ BAĞLATMIŞ

Türkiye İşçi Emeklileri Derneği Antalya Şube Başkanı Hasan Ekin, yaptığı yazılı açıklamada ise, Atatürk'ün 30 Haziran 1927 tarihindeki talebi üzerine emeklilere maaş olarak 5 bin kuruş bağlandığına dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Bugün emeklilere bağlanan maaşlar yokluk sınırı altında. Yüzde 85'inin aldığı maaşlar ise açlık sınırın altında. Emekliye 2009 yılının ilk altı ayında yapılan yüzde 3,83'lük zam oranı, açlık ve yokluk sınırının altında kalmıştır. Emeklilerin maaşlarında iyileştirmeye gidilmemiştir. Ülkemizde 9 milyona yakın emekli vardır ve yüzde 85'i açlık ve yokluk sınırı altında maaş almaktadır."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Temmuz 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.