Emekliliği ertele Alzheimer olma

Fransa'da yapılan araştırmada, emekliliği ertelemenin alzheimer hastalığını geciktirdiği ortaya çıktı. Kişinin çalıştığı her fazladan 5 yılın bunama riksini yaklaşık yüzde 15 düşürdüğü ifade edildi.

Fransa'da yapılan araştırmada, emekliliği ertelemenin alzheimer hastalığını geciktirdiği ortaya çıktı. Kişinin çalıştığı her fazladan 5 yılın bunama riksini yaklaşık yüzde 15 düşürdüğü ifade edildi.

alzheimerErken emeklilik hayalleri kuran çalışanlara, bu kez kötü haber Fransa'dan geldi. Fransa'daki Uzun Yaşam Enstitüsü ve Bordeaux Üniversitesi ortaklığında yapılan bir istatistiksel araştırma, emekliliği ertelemenin alzheimer ve bunamayı geciktirdiğini gösterdi. İleri yaşlarda emekli olmanın alzheimer hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde düşürdüğü belirtilen makale, Avrupa Epidemiyoloji Dergisi'nde yayımlandı. İnsanların gittikçe daha erken yaşta emekli olmak istediği ifade edilen makalede, kişinin çalıştığı fazladan her 5 yılın bunama riskini en az yüzde 15, her bir yılın ise yüzde 3.2 azalttığı belirtildi.

ALZHEIMER HAKKINDA HER ŞEY

ÇALIŞMAK AKTİF KILIYOR

Çalışmanın kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak aktif kıldığını belirten uzmanlar, çalışanların sosyal bağlantılarının da hafızanın güçlü tutulmasına yardımcı olduğuna dikkati çekti. Bunama ve alzheimer rahatsızlığı konusunda sıkça kullanılan "zihninizi kullanın, yoksa kaybedersiniz" deyimini hatırlatan araştırmacılar, hafızayı güçlü tutmak için ileriki yaşlarda da belirli egzersizlerin uygulanabileceğini bildirdi.

DÜZENLİ SPOR ÖNEMLİ Uzmanlar, çalışanlara emeklilikten sonra da zevk aldıkları zihinsel ve fiziksel aktiviteleri yapmayı bırakmamalarını tavsiye ediyor. Emeklilikten sonra hayat temposu bir anda düştüğü için düzenli spor emekliler için büyük önem kazanıyor. Sporun kan ve oksijen dolaşımını sağladığını, beynin ise spor sırasında kontrol ve dikkat mekanizmasını ayakta tutup daha çok çalıştığını ifade eden nöroloji uzmanları, günde bir saat yürüyüşün yeterli olacağını belirtiyor.

REUTERS

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:24 Temmuz 2014Yayınlanma Tarihi:31 Temmuz 2014