EMEKLİLİK BEYNİ YAVAŞLATIYOR

MEW York Times - GINA KOLATA

Zihinsel Emeklilik ismini verdikleri makalelerindeki iki ekonomist, insanlar ne kadar erken emekli olursa o kadar erken hafıza kaybına uğradıklarını belirttiler.

 

Araştırma, ABD ve 12 Avrupa Birliği ülkesinde topladıkları verilere dayanıyor.

California Üniversitesi' ndeki Uzun Yaşam Merkezi' nin Müdürü Laura Carstensen, '' Sonuçlar çok ilginç ve heyecan verici. Araştırma, insanların en iyi şekilde yaşamaları için çalışmanın önemli bir etken olduğunu iddia ediyor '' diyor.

Japonya ve Güney Kore hafıza üzerine bir anket derlemeye başladı. Çin, Hindistan ve bazı Latin Amerika ülkelerinde araştırma hazırlığı içinde.

Herkes ikna olmasa da önde gelen araştırmacılar '' Zihinsel Emeklilik'' çalışmasının, doğruluğuna inanılan ancak ispat edilmesi zor olan bir hipotezi kanıtlayabileceğini söylüyor.
Birçok deneye göre emekli insanlar, çalışan kişilere göre kavramsal testlerde daha düşük puan alıyor. Ancak bu araştırmalar, hafıza ve kavrama sorunu çeken insanların daha erken emekli olduğu sonucunu da verebilir.

Ayrıca araştırmalar, hafıza egzersizleri, bulmaca veya sudoku gibi oyunlarda uzmanlaşmanın kişinin düşünsel işleyişini geliştirdiği desteklemiyor.
Harvard Üniversitesi, nüfus ve Geliştirme Çalışmaları Merkezi Müdürü Lisa Berkman, '' Sürekli bulmaca çözerseniz,

Ne kadar uzun çalışırsanız, kafanız o kadar iyi çalışıyor. Bulmaca çözmek konusunda gelişirsiniz. Ancak düşünsel olarak gelişmezsiniz '' diyor.

Makalenin yazarlarından Michigan Üniversitesi Ekonomi Profesörü Robert Wills, ABD Ulusal Yaşlılık Enstitüsü' nün 20 yıl önce kapsamlı bir araştırma yapmaya başlamasından dolayı çalışmayı yapabildiklerini söylüyor.

Sağlık ve Emeklilik Çalışması adı verilen bu araştırma, iki yılda bir 50 yaşın üzerinde 22 bin Amerikalının katıldığı bir anket düzenliyor ve hafıza testleri uyguluyor.

Ankette, katılımcılara 10 sıfat veriliyor. Kendilerinden bu sıfatları ilk duyduklarında ve 10 dakika sonrasında tekrar sıralamaları isteniyor ve ne kadar iyi yaptıklarına bakılıyor.

En iyi skoru ABD' de yaşayanlar elde etti. 20 üzerinden, Amerikalılar ortalama 11 aldı. Danimarka ve İngiltere' deki katılımcılar ise 10' un biraz üzerinde bir ortalamayla ABD' nin arkasından geliyor. Bu iki ülkeyi 8' de Fransa, 7' le İtalya ve 6' yla İspanya izliyor.

İki ekonomist bu ülkeler arasında emeklilik yaşının büyük farklılık gösterdiğini fark etti.

İnsanların geç emekli olduğu ABD, İngiltere ve Danimarka' da erkeklerin yüzde 65 ila 70' i, 60' lı yaşlarının başlarında hala çalışıyor. Fransa ve İtalya' da bu rakam yüzde 10 ila 20 arasında değişiyor. İspanya' da yüzde 38.

Ekonomik teşvikler emeklilik yaşını etkiliyor. Daha erken emeklilik yaşı olan ülkelerdeki vergi, sosyal sigorta, sakatlık ve diğer programlar insanları erken emekli olmalarını destekliyor.

Araştırmacıların bulgularına göre, 60' lı yaşların başlarında olan kişiler arasında geç emekli olanlar hafıza testlerinde daha iyi not aldılar.

Willis, '' Sosyal ve kişisel yeteneklerinde önemli olduğuna dair kanıt var. Örneğin sabah kalkma, insanlarla uğraşma, dakiklik ve güvenilir olmak çalışma ortam ile gelişiyor. Uzaklaşınca da zayıflıyor'' diyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.