EMPATİ BİR MÜCADELE Mİ?

Şaban Özdemir (NP GRUP)

NP GRUP'un düzenli olarak gerçekleştirdiği Bilimsel Eğitim Toplantılarına devam ediyor.

 


Grup uzmanları bu hafta Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ öncülüğünde iki video üzerinden mutluluk ve empatiyi masaya yatırdı.

NP GRUP bünyesindeki doktor ve psikologların katılımıyla her hafta farklı bir konu ve konuşmacıyla gerçekleştirilen Bilimsel Eğitim Toplantıları sürüyor. Tıp dünyasındaki son gelişmelerle birlikte psikiyatrideki yeni tedavi yöntemlerinin, belirlenen konular üzerinden konuşulup, tartışıldığı toplantıların bu hafta gündeminde "MUTLULUK ve EMPATİ" vardı.

NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ'ın sunumuyla gösterimi yapılan iki video üzerinden mutluluk ve empati kavramları konuşuldu.

Prof. Dr. Rasim Adasal konferans salonundaki toplantıda kişide iki benliğin olduğunu ifade eden Tanrıdağ bunların; deneyimlerle kazanılan "Deneyimleyen benlik" ile zihinde hatırlanmasıyla gelişen "Anımsayan benlik" olduğunu söyledi. Her bireyde benliğin farklı tepki gösterdiğini ifade eden Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, benlik oluşumunda çevrenin etkisinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

Empati konusunda;

Başkaları yerine kendimizi ne kadar koyabiliyoruz sorgulamasını herkesin yapması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, empatinin ancak bu şekilde kurulacağını söyledi.

Günümüzde bunun yapılmadığından şikayetçi olan Tanrıdağ, kişilerin hiç tanımadığı kişi ve olayları düşünmesi gerektiğini kaydetti. Mağdurun yanında olunmalıdır diyen Tanrıdağ, empati kurmanın benliğe karşı bir mücadele olduğunu da belirtti.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Haziran 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.