EMPATİ ŞİDDETİ Mİ DOĞURUYOR

Medicalnewstoday.com Çeviri: Ayda Çayır- NP GRUP

Empatiden sorumlu beyin devrelerinin kısmen şiddetle ilişkili devreler olduğunu biliyor muydunuz?


Valencia Üniversitesinden araştırmacılar fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme tekniğini kullanarak, empatiyle ilişkili beyin yapıları hakkında bilimsel bir araştırma yürüttüler. Araştırma sonucunda kişinin kendisini bir başkasının yerine koyabilme becerisi olan, empatiden sorumlu beyin devrelerinin kısmen şiddetle ilişkili devreler olduğu görüldü.

Revista de Neurologia dergisinin son sayısında yer alan, çalışmada şu sonuç öne çıktı: prefrontal ve temporal korteks, amigdala ve limbik sistemin başka yapıları (insula ve singülat korteks gibi) empati hissinin belirdiği tüm koşullarda “temel bir rol” oynuyor.

Araştırmacılara göre bu beyin yapıları agresyon ve şiddeti yöneten yapılarla “şaşırtıcı bir şekilde” çakışıyor. Sonuç olarak empati ve şiddete ilişkin serebral devreler “kısmen benzerlik” gösteriyor.

“Bugüne kadar soykırımlar, seri katliamlar gibi, şiddetin en dehşet verici örneklerini sergilemiş bir tür olmamıza rağmen, en fazla empatik özellikler taşıyan tür olduğumuzu da söyleyebiliriz” diyor çalışmanın öncü yazarı Luis Moya Albiol.

“Hepimiz empatiyi teşvik etmenin şiddet üzerinde ketleyici bir etki gösterdiğini biliyoruz. Fakat bu etki sadece sosyal içerikli değil, biyolojik temelli bir etki de olabilir. Nöron devrelerin bir yöndeki uyarımı diğer yöndeki aktiviteleri azaltıyor olabilir.” 

Bu durum empati devreleri daha aktif olan bir beyinde normal koşullarda şiddet etkinliklerinin daha sönük olacağı anlamına gelebilir.  Araştırmacılar insanları empati konusunda eğitmenin savaş ve çatışmaları azaltıcı bir etki yaratacağı kanaatindeler.

Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) gibi teknikler, beyindeki aktivasyonları görüntüleyerek, davranışı düzenleyen beyin yapıları ve empati gibi psikolojik süreçler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamıza izin veriyor.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.