EMZİK EMENDE RİSK FAZLA

REUTERS

Uzun süre emzik emen bebeklerin büyürken konuşma güçlüğü çekme riskinin üç kat daha fazla olduğu bildirildi.

Annelerin "bebeklerinin seslerini keserek kafalarını dinlemek" için sık  sık ağızlarına emzik vererek, aslında onların dillerinin gelişimini  geciktirdikleri belirtildi.

Daily Mail'in haberine göre, Amerikalı ve Şilili bilimcilerin  araştırmasında, 3 ila 5 yaşındaki çocukların emzik, parmak ve meme emme  alışkanlıklarına bakıldı. Çocuklara ayrıca, konuşmalarının yaşlarına göre normal  olup olmadığını anlamak için dil testi uygulandı.

Washington Üniversitesi'nden Dr. Clarita Barbosa başkanlığındaki ekip,  parmaklarını emen veya en az 3 yıl emzik kullanan çocukların konuşma gecikmesi ve  problemiyle karşılaşma olasılığının üç kat fazla olduğunu saptadı.

En az 9 aylık olana kadar sadece anne sütü alan, biberon almayan,  çocuklarda ise konuşma güçlüğü riskinin daha az olduğu belirlendi.

Dr. Barbosa, "Bu sonuçlar, anne sütü almanın dışında uzun süre emmenin  küçük çocuklarda konuşma gelişimi açısından zararlı etkisi olabileceğini  gösteriyor" dedi. Ancak Barbosa, kesin sonuçlara varabilmek için daha büyük bir  grupla kapsamlı bir araştırmanın gerekli olduğunu hatırlattı.

Uyanık olunan saatlerde emzik emmenin, çocukları günlük sohbete  katılmadan uzak tuttuğu belirtiliyor. Emziğin ayrıca dişleri deforme ettiğine de  işaret ediliyor.

Rehabilitacion Club De Leones Cruz del Sur ile Washington Üniversitesi  tarafından yapılan araştırma, BMC Paediatrics dergisinde yayımlandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.