Emzirirken zekasını geliştirin!

Anneler emzirirken çocuğunuzun zekasını geliştirebilirsiniz. Beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

Anneler emzirirken çocuğunuzun zekasını geliştirebilirsiniz. Beslenmenizde nelere dikkat etmelisiniz?

annesutuEmziren annelerin, özellikle lahana, turşu ve baharatlı yiyeceklerin tüketiminden kaçınmaları gerekiyor. Doğum sonrası, bebeği emzirmeye başlayan annenin, et, süt, yoğurt, meyve, sebze tüketimine ağırlık vermesi öneriliyor. Haftada iki kez balık yenilmesi ve aşırıya kaçmadan ceviz tüketilmesi de bebeğin zeka gelişimini olumlu etkiliyor.

AY AY ÇOCUK GELİŞİMİ

Selçuk Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Erkul, özellikle halk arasında, emziren annelerin beslenmeleri konusunda çok sayıda yaygın yanlış inanışların olduğunu belirtti. Örneğin; loğusa kadınların az su içmeleri gerektiği yönündeki inanışın tamamen asılsız olduğunu ifade eden Erkul, bunun aksine emziren annenin yeteri kadar sütü olması için, çok su tüketmesi gerektiğini anımsattı. Prof. Dr. Erkul, “Anne az su içtiği takdirde sütünde bir azalma, hatta kesilme dahi olabilir” dedi. Erkul, hamilelik döneminde kilo konusunda dikkatli davranan anne adayının, doğumdan sonra kesinlikle diyet yapmaması gerektiğini kaydederek, şunları ifade etti: “Doğum sonrası anne, bebeğini emzirmeye başladığı için beslenmesine özellikle dikkat etmeli. Çünkü bebek ilk dönemlerde sadece anne sütü ile beslenir. Anne doğumda aldığı kiloları zaman içinde vermeli ancak sıkı diyet yaparak beslenmeye sınırlama getirmemelidir. Çünkü annenin yetersiz beslenmesi, bebeğin yetersiz beslenmesi sonucunu doğurur.” Emziren annenin yediği besinlerden bebeğin de etkilendiğini belirten Erkul, “Emziren anneler, özellikle lahana, turşu ve baharatlı yiyeceklerden kaçınmalıdır. Sütün tadına karışan baharat, bebekte emme isteksizliği yaratabilir” diye konuştu. Annenin, bunların dışında kalan her türlü besini gönül rahatlığıyla yiyebileceğini anlatan Erkul, et, süt, yoğurt, meyve, sebze tüketimine ağırlık verilmesinin doğru bir beslenme tarzı olacağını ifade etti.

ZEKA GELİŞİMİ İÇİN BALIK VE CEVİZ

Prof. Erkul, bebeğin zeka gelişimi açısından annenin haftada iki kez balık yemesinin, aşırıya kaçmamak kaydıyla ceviz tüketmesinin de olumlu etkilerinin olduğunu söyledi. Gaz yapıcı etkisiyle bilinen kuru fasulyenin de, emziren anneler tarafından çok fazla tüketilmediğini belirten Erkul, “Emziren annelerin, kuru fasulyeyi yasaklayamıyoruz. Çünkü et alamayanlar, protein ihtiyacını bu besinden karşılıyor. Fasulyenin yaratacağı gaza katlanmak şartıyla, kuru fasulyeyi de tüketebilirler” diye konuştu. HÜRRİYET AİLE

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Şubat 2013Yayınlanma Tarihi:03 Mart 2013