EMZİRME KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR

Araştırmalara göre, çocuk emziren kadınlarda meme kanseri riskinin azaldığı bildirildi.

Dünya Kanser Araştırma Fonu, emziren annelerin kansere yakalanma riskinin yüzde 5 daha az olduğunu tespit etti.

Meme kanseri birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de kadınların en korkulu sağlık sorunları arasında yer alıyor. Dünya Kanser Araştırmaları Fonu, bugüne kadar gerçekleştirilen 7 bin araştırmayı inceleyerek, emziren annelerin kansere yakalanma riskinin yaklaşık yüzde 5 daha az olduğunu tespit etti.

Dünya Kanser Araştırmaları Fonu’ndan Doktor Rachel Thompson, bir yıl çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin büyük ölçüde azaldığını belirtti. Emzirmenin kanser yapan hormonlaru azaltarak yenileme sağladığını ifade eden Thompson, annelere bebeklerini emzirebildikleri kadar uzun emzirmelerini tavsiye etti.

Emzirmenin bebeğe olan faydalarının bilindiği kadar anneye olan faydalarından yeterince haberdar olunmadığını ifade eden Thompson, annelere bebeklerini altı ay boyunca yalnızca emzirerek beslemelerini, daha sonra da mamayla birlikte emzirmeye devam etmelerini önedi.

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’ndan Doktor Lesley Walker da, bazı faktörlerin kadınların göğüs kanserine yakalanma riskine etkilerine dikkati çekti. Walker, kadınların hangi yaşlarda ve kaç çocuk sahibi oldukları, adet dönemlerinin başlama yaşı ve menapoza girme yaşlarının kansere yakalanma riski ile yakından ilgili olduğunu ifade etti.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.