EMZİRMEK RİSKİ AZALTIYOR

DHA

Uzmanlar, çocuk doğurmanın ve uzun süre emzirmenin kadınlarda meme kanseri riskini azalttığını açıkladı.


Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ayfer Kamalı Polat, çocuk doğurmak ve uzun süre emzirmenin kadınlarda meme kanseri riskini azalttığını söyledi.

Yrd.Doç.Dr. Ayfer Kamalı Polat, kadınlarda görülen meme kanserinin risk faktörleri ve kanserde erken teşhisin önemini anlattı. Meme kanserinin dünyada kadınlarda görülen kanserler arasında birinci sırada yer aldığını belirten Yrd.Doç.Dr. Polat, “Yapılan son çalışmalara göre her 8 kadından birinin hayatının bir döneminde meme kanseriyle karşı karşıya kalma riski var.

Bu rakamlar çok dramatik. İşte bu noktada da erken teşhis bizim için çok önemli” dedi. Kişinin meme kanseri olmasında çevresel ve genetik birçok nedenin bulunduğunu söyleyen Yrd.Doç.Dr. Polat, “Meme kanseri görülme ihtimali özellikle 40- 60 yaş arasındaki kadınlarda daha fazla. Bunun yanı sıra alkol kullanımı, kilo, egzersizin az yapılması, birinci derece yakın akrabada meme kanseri görülmüş olması riski artıran faktörler arasındadır” diye konuştu.

Yrd.Doç.Dr. Polat, kadınların doğum yaptıkları ve bebek emzirdikleri dönemlerde östrojen hormonunun vücutta daha az salgılandığını, meme dokusunun daha az etkilendiğini ifade etti. Yrd.Doç.Dr. Polat, “Bu sebeple çok doğum yaptığınızda ve çocuk emzirdiğinizde meme dokusu östrojen hormonuna daha az maruz kaldığı için meme kanseri riski de azalıyor. Yapılan çalışmalar çocuk doğurmak ve çocuk emzirmenin kadınları meme kanserine karşı korunmada avantajlı hale getirdiğini belirlemiştir” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.