EMZİRMEYEN ANNELERDE KANSER RİSKİ ARTIYOR

EMZİRMEYEN ANNELERDE KANSER RİSKİ ARTIYORBebeğini emzirmeyen annelerin meme kanserine yakalanma riski artıyor.

Bolu İzzet Baysal Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Turgay Özbakır, göğüslerinin deforme olacağı endişesiyle emzirmekten kaçınan annelerin meme kanserine yakalanma oranının yüksek olduğunu, ek gıdalarla beslenen bebeğin ise obez olması için zemin hazırlandığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Teşkilatı ve bebek sağlığı ile ilgilenen sağlık kuruluşlarının ilk 5- 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesini istediklerini söyleyen Dr. Özbakır, “Ağlayan bebeklere aç oldukları kanısıyla ek gıdalar verilmesi son derece yanlış bir davranış. İlk 6 ayda ortalama her ay için 600- 800 gram alan bebekler, sağlıklı bebeklerdir. Bu kilonun alınmaması halinde çocuk doktorları ve aile hekimlerinin kontrolünde ek gıda olarak sadece hazır mama verilmesi gerekir” dedi.

Dr. Özbakır annelerin göğüslerinin deforme olmaması için emzirmekten kaçınmalarının yanlış olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Kadınlarda en sık görülen kanser, meme kanseridir. Emziren kadınlarda göğüs kanserine yakalanma oranı, göğüslerinin bozulacağı endişesiyle bebeklerini emzirmekten kaçınan kadınların meme kanserine yakalanma oranlarına göre daha az görülüyor. Göğüsleri bozulacak diye bebeklerini emzirmekten kaçınan kadınlar meme kanserine yakalanma riski taşırken, ayrıca bebeklerinin ek gıdalar nedeniyle obez olmasına zemin hazırlamış olurlar.”

Anne sütüyle beslenen bebeklerde ölüm oranının daha düşük olduğunu vurgulayan Dr. Özbakır, anne sütünün içerisinde bebekleri mikroplara karşı koruyan antikor denilen maddeler mevcut olduğunu söyledi. Anne sütüne en yakın gıdanın hazır mama olduğunu vurgulayan Özbakır, “Son 10 yıldır hayvan sütlerinin, özellikle inek sütünün alerjik etkileri olduğu kabul ediliyor. İnek sütü bağırsaklarda gizli kanamalara ve allerjik reaksiyonlara neden oluyor” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.