En ayrıntılı beyin haritası

Kanadalı ve Alman bilim insanları en ayrıntılı üçboyutlu “beyin haritasını” çıkardılar (Science).

Kanadalı ve Alman bilim insanları en ayrıntılı üçboyutlu “beyin haritasını” çıkardılar (Science).

beyinBeyin haritası, altmış beş yaşında ölen bir kadının beyninin 7600 dilime kesilmesiyle elde edilmiş. Yeni beyin haritasının çözünürlüğü daha öncekilere kıyasla elli misli daha ayrıntılı. Araştırmayı yöneten Alman bilim insanı Katrin Amunts, beyin dilimlerinin saç telinden daha ince olduğunu söylüyor. Hücreler henüz tamamen net görülmese de bilim insanları hücrelerin yoğunluğunu ve ne şekilde dağıldıklarını görebiliyor: “Beynin en uç köşesini bile görebiliyoruz. Daha önceki beyin haritalarında kıtaları, ülkeleri ve kentleri seçebiliyorduk ama artık sokakları bile izleyebiliyoruz”.

BEYİN HAKKINDA HER ŞEY

Beyin modeline daha sonra moleküler yapısıyla ilgili veriler, genetik bilgiler veya beyin bölgeleri arasındaki bağlantılar eklenebilecek. Araştırmacılar, hücrelerin beyin fonksiyonlarına göre çok özel bir şekilde düzenlendiklerini saptamış. Dağılım, bir bölgenin hareketten, seslerden ya da ışık sinyallerinden sorumlu olmasına bağlı olarak değişiyor. Hücre yapısının tanımlanması sayesinde, bilişsel, dilsel ve duygusal süreçlere yeni bakış açıları kazanılacak. Ve bilim insanları bu süreçlerin bazen niçin doğru işlemediğini bulmaya çalışacaklar. Yeni harita nörolojik hastalıklarda da yardımcı olabilecek. BİLİM TEKNOLOJİ EKİ

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:10 Temmuz 2013Yayınlanma Tarihi:11 Temmuz 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.