EN BÜYÜK İLİK NAKLİ MERKEZİ

DHA

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Çetin, Türkiye'deki sağlık Bakanlığı'ndan onaylı 31 merkezin 700 ilik nakli yaptığını, Erciyes Üniversitesi Kemik İliği Nakli Merkezi'nin ise yılda 100 nakil gerçekleştirdiğini belirtti.

Erciyes Üniversitesi Hastaneler Başhekimi Prof.Dr. Muhammet Güven ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Mustafa Çetin, 8 yataklı Kemik İliği Nakli ve Kök Hücre Tedavi Merkezi ile yapımı tamamlanarak hasta kabul eden Çocuk Hastanesi'ni basın mensuplarına gezdirdi. Prof.Dr. Mustafa Çetin, Kemik İliği Merkezi’ni 1998 yılında kurduğunu hatırlatarak, "İlk olarak Sağlık Bakanlığı'na 8 yataklı bir ünite ile akredite olmuştuk. Bu merkezde yılda yaklaşık 100 kemik iliği nakli yaptık. Türkiye'de ise 800 civarında kemik iliği nakli yapılıyor. Sağlık Bakanlığı'ndan onaylı 31 merkez var. 30 merkez 700 ilik nakli yaparken, biz tek başımıza yılda 100 ilik nakli yapıyoruz" dedi.

Kemik İliği Nakli ve Kök Hücre Tedavi Merkezi'nin personelinin deneyimli olduğunu ifade eden Prof.Dr. Mustafa Çetin, "Türkiye'nin en büyük ve Avrupa'nın da en büyük birkaç ilik nakli merkezlerinden biri olan merkezimizde gelecekte yılda 400 nakil yapmayı düşünüyoruz. Çok pahalı bir tedavi sistemi olan kemik iliği nakli, Avrupa'da 200 bin ile 500 bin dolar civarında yapılmakta. Bizim merkezimizde ise ilik nakli için 85 bin TL harcamaktayız. Yurtdışından da hastalarımız bulunmakta. Mesela Azerbaycan’dan gelen hastamız vardı. Geçen gün taburcu ettik" diye konuştu.

Daha sonra Hastaneler Başhekimi Prof.Dr. Muhammet Güven Çocuk Hastanesi’ni tanıttı. Çocuk Hastanesi’nin 3 yıl önce yapıldığını hatırlatan Prof.Dr. Güven, "Hastanemiz 2 blok halinde yapıldı. Yaklaşık 1 ay öncede hastalarımızı taşıdık. Poliklinikleri de buraya getirdik. Yeni doğan servisini de çok yakında taşıyacağız. Çocuk Acil Servisi’ni çok yakında taşıyacağız" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.