En çok bunları hatırlıyoruz

En çabuk hatırlanan ilk üç şarkı belli oldu.

En çabuk hatırlanan ilk üç şarkı belli oldu.

Amsterdam Üniversitesi ve İngiltere Manchester'daki Bilim ve Endüstri Müzesi, neden bazı şarkıların akılda kalıcı olduğunu bazılarının olmadığını araştırdı. 12 bin deneğin katıldığı araştırma sonunda en çabuk hatırlanan şarkılar da belirlendi. Bilim insanları, tarihin en akılda kalıcı şarkısını belirledi: Spice Girls’ten “Wannabe”. Amsterdam Üniversitesi ve İngiltere Manchester’daki Bilim ve Endüstri Müzesi, neden bazı şarkıların akılda kalıcı olduğunu bazılarının olmadığını araştırdı. sarkihatirlamakAmsterdam Üniversitesi’nde bilgisayımsal (kompütasyonel) müzikolojist olan Ashley Burgoyn, BBC’ye “Bazı melodileri hayatınızda birkaç kez duysanız da, 10 yıl sonra aynı melodiyi işittiğinizde hatırlarsınız. Bazı şarkılarsa bu etkiye sahip değildir” diye konuştu, “Müzikal kavrama, yani beynin müziği nasıl işlediği üzerine çalışıyoruz ve özellikle müzik ve hafıza konusu üzerine yoğunlaşıyoruz. Neden bazı parçalar hafızamızda uzun süre kalıyor?” Peki bir şarkıyı akılda kalıcı yapan nedir? Araştırma, bu etkiyi aslında sadece insanın bilme ve tanıma yetisinin yarattığını ileri sürüyor. Bir şarkıyı durdurduğunuzda bile kafanızda çalmaya devam etmesinin nedeni de bu.

ONLINE OYUNLA VERİ TOPLADILAR

Araştırmacılar bunun için Hooked on Music adlı interaktif oyunu geliştirdi. Araştırmaya katılan 12 bin kişi, Hooked on Music web sitesindeki online deneye katıldı. Deneyde insanlardan rastgele çalan şarkıların melodisini tanıdıklarında müziği durdurmaları istendi. Deneyde 1940’lardan bugüne en çok dinlenen bin şarkı kullanıldı. Manchester Bilim Festivali yöneticisi Dr Marieke Navin, insanların bilimsel araştırmalara katılmayı tercih etmediğine, bu kadar geniş bir katılıma ihtiyaç olan bir araştırma için online bir oyun geliştirmenin önemine dikkat çekti. “İnsanlar oyun oynarken, araştırmacılar veri topluyor” dedi.

YIL SONUNA KADAR ERİŞİME AÇIK

Araştırmacılar oyunun en azından sene sonuna kadar erişime açık olacağını belirtti. Dr. Burgoyne, araştırmanın bir sonraki aşamasının şarkıların akılda kalıcı olmasını sağlayan müzikal özellikleri incelemek olduğunu belirtti. “Deneyin bu aşamasında önemli olan şarkıların ne kadar akılda kalıcı olduğunu görmekti. Önümüzdeki sene odaklanacağımız soru şu: Şarkıları akılda kalıcı yapan müzikal özellikler neler?” dedi. RADİKAL  

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:07 Kasım 2014Yayınlanma Tarihi:11 Kasım 2014