EN ÇOK ÇOCUKLARI ETKİLİYOR

A.A

Hava değişimi nedeniyle öksürük, kızarıklık ve yaşarma gibi sorunlar yaşayan çok sayıda çocuk hastaneye başvurdu.


Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Sapan, ilkbaharda polenler doğaya salınırken hava sıcaklığının dengesiz seyir izlediğini söyledi.

Polenler ve hava değişiminin en fazla çocuklarda etkili olduğunu ifade eden Sapan, iki etkenin bir araya gelmesi durumunda çocukların daha aşırı duyarlılıkla rahatsızlanabildiğini ifade etti.

Bahar mevsiminde alerjenlerin çocuklarda uzun süren ve tekrarlayan öksürüğe yol açabildiğini belirten Sapan, şöyle konuştu:

“Polenler öksürüğün yanı sıra burun akıntısı ve tıkanıklık, gözlerde kızarma ve kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk gibi olumsuz sonuçlar da doğurabiliyor. Polen alerjenleri ağız ve burna ulaştığında, üst ve alt solunum sistemine geldiğinde vücut bunları doğal savunma mekanizması olan öksürükle atmaya çalışır. Bu balgam üretilmesiyle birlikte oluyor. Alerjenleri hapseden balgam, öksürükle atılmaya çalışılıyor.”

HASTANELER ÇOCUKLA DOLUYOR

Prof. Dr. Sapan, öksürüğün burunda kaşıntı, akıntı, tıkanma, gözlerde kaşıntı ve yaşarmada artış gibi bulgularla birlikte görülmesinin alerjik nezleyi gösterdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Alerjik nezle tedavi edilmezse astıma doğru ilerliyor. Polenlerin yol açtığı bu sonuçların içinde ateş yok ancak aileler gribal enfeksiyon yaşandığını düşünerek panikle çocuğa antibiyotik veriyor. Antibiyotik, polenlerin yol açtığı alerjik rahatsızlıkları tedavi etmez. Çocuklar polenlerle mücadele ederken son günlerde yaşanan sıcaklık düşüşleriyle farklı rahatsızlıklara yakalanabiliyor. Alerjenlerle aşırı duyarlı hale gelen solunum yolları, virüs ve diğer enfeksiyonlardan daha kolay etkileniyor. Bu durum da çocukların hem polenler hem de enfeksiyonlar yüzünden hastaneye taşınmasına yol açıyor. Son günlerde hastaneler çocukla doluyor. Özellikle hastanelerin acil servisleri ve enfeksiyon birimlerinde öksüren, hapşıran, geniz akıntısı ve göz kızarıklığı gibi durumlar görülen çocuklar bulunuyor.”

Sapan, çocuklara alerji testleri yapılması gerektiğini belirterek, “Alerji testleri ve değerlendirmesi çocuk uzmanları tarafından yapmalı. Erişkin doktorları çocuklara bakıyor ve yüksek dozda ilaçlar kullanılıyor. Bu durum çocuklarda olumsuz sonuçlar doğurabiliyor” diye konuştu.

Bursa'daki Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi yetkilileri ise mart ve nisan aylarında hastanelerine gelen çocuk sayısında önemli oranda artış olduğuna dikkati çekerek, “Bu artışı her yıl bu dönemlerde yaşıyoruz. Gelenlerin çoğunda ateş olmuyor ancak aileler rahatsız edici öksürük olduğu için hastaneye getiriyorlar. Biz de gerekli tedaviyi uyguluyoruz” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.