EN ÇOK KİM RADYO DİNLİYOR

A.A

Radyo Televizyon Üst Kurulu radyolarla ilgili bir geniş çaplı bir araştırma yaptı. İşte araştırmanın sonuçları.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)  tarafından yapılan “Radyo Dinleme Eğilimleri-2 Araştırması”na göre, Türkiye'de  her beş kişiden üçü (yüzde 60) radyo dinlerken klasik radyo kullananların oranı  giderek azalıyor.

İstanbul Dedeman Oteli'nde RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun tarafından  düzenlenen basın toplantısında, “Radyo Dinleme Eğilimleri-2 Araştırması”nın  sonuçları açıklandı.

RTÜK tarafından 3-15 Aralık 2009 tarihlerinde 21 il ve 124 ilçede  gerçekleştirilen araştırmada, Türkiye genelini temsil eden 2 bin 600 kişiye yüz  yüze mülakata dayalı anket uygulandı.

Araştırma bulgularına göre, her beş kişiden üçü (yüzde 60) düzenli olarak  radyo dinliyor. Radyo dinleyicileri hafta içinde günde ortalama 3,4, hafta  sonlarında ise günde 3,2 saat süreyle radyo başında kalıyor. Hafta içinde radyo  dinlemenin en yoğun olduğu saatler 09.00-12.00, hafta sonları ise 12.00 ile 15.00  arası oluyor.
        
EN FAZLA GÜNEYDOĞULULAR RADYO DİNLİYOR

Televizyonların en çok izlendiği akşam saatlerinde radyo dinleme oranı da  düşüyor. Saat 21.00'e kadar radyo dinleyenlerin oranı yüzde 26,5 iken bu oran  saat 24.00'e kadar yüzde 18,2'ye düşüyor. En uzun süre radyo dinleyenler günde  ortalama 4,18 saatle Güneydoğulular, en az süreyle radyo dinleyenler ise  Karadenizliler oldu.

Araştırmaya göre, radyoyu klasik radyo alıcılarından dinleyenlerin oranı  2007 yılında yüzde 88 iken 2009'da bu oran yüzde 64'e geriledi. Dinleyicilerin  yüzde 18,4'ü mobil telefon ya da cep telefonu, yüzde 15'i internet, yüzde 14,5'i  uydu, yüzde 12,9'u ise mp3 çalar ve ev sinema sistemleri gibi yeni teknolojik  vasıtalar aracılığıyla radyo dinliyor.

Radyo kanalları, en fazla evde dinleniyor. Radyoyu evde dinlediğini  belirten deneklerin oranı yüzde 62. Radyonun dinlendiği mekan olarak evlerden  sonra iş yeri ve araçlar geliyor.

Araştırmaya göre, en fazla dinlenen radyolar sırasıyla yüzde 32,7 ile  Kral FM, yüzde 30,5 ile TRT, yüzde 10,3 ile Power Türk, yüzde 7,6 ile Süper FM,  yüzde 7,3 ile Slow Türk, yüzde 5 ile Best FM, yüzde 4,8 ile Alem FM, yüzde 4,4  ile Radyo 7, yüzde 3,9 ile Radyo D ve yüzde 3,6 ile Show Radyo oldu.

Araştırmaya göre, gençler daha çok Kral FM'i, 40 ve yukarı yaşlarda  olanlar ile profesyonel mesleklerde çalışanlar TRT radyolarını dinlemeyi tercih  ediyor. Marmara ve Güneydoğu dışındaki tüm bölgelerde TRT daha fazla dinleniyor,  Marmara ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise Kral FM, TRT'den daha çok  dinleniyor.
        
RADYO, MÜZİK VE HABER İÇİN DİNLENİLİYOR
        
Araştırma sonuçları, radyonun yüzde 49,7 oranı ile müzik, yüzde 17,7  oranı ile de haberleri dinlemek için kullanıldığını ortaya koyuyor.

Radyo dinleyicilerinin en fazla takip ettikleri programlar haber  bültenleri, haber programları, değişik müzik türleri, dini programlar ve spor  programları oldu. Ankete katılanlar TRT radyolarını, "sevilen müzikler, tarafsız  haberler, kaliteli ve seviyeli yayınlar, net yayını, kültürel ve eğitici  programlar ile Türkçenin güzel kullanılmasından dolayı" tercih ettiğini ifade  ederken Kral FM ve Power Türk'ün en fazla tercih edilme nedeninin yayımladıkları  müzik türlerinin dinleyiciye hitap etmesi olduğu bildirildi. "Sevilen müzikleri  çaldığı" için Kral FM'i dinleyenlerin oranı yüzde 72,3, aynı nedenle Power  Türk'ü dinleyenlerin oranı yüzde 67,5 oldu.

Dinleyicilerin yüzde 38,6'sı "Türkçeyi en iyi kullanan" radyonun TRT  olduğunu düşünüyor. Dinleyicilerin üçte ikilik bir kesimi, radyo yayınlarından  memnun olduğunu ifade etti. Radyo yayınlarından rahatsızlık duyan yüzde 24  düzeyindeki kitlenin önemli bir kesimi, reklamların çok ve uzun olmasından  şikayet ediyor. Bununla birlikte sunucuların çok konuşması, argo konuşmalar,  niteliksiz müzik yayını, Türkçenin düzgün kullanılmayışı, yayınların ses  kalitesinin düşüklüğü ve taraflı yayın gibi hususlar, dinleyicileri rahatsız eden  noktalar olarak ön plana çıkıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:12 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.