EN ÇOK SATANLAR LİSTESİNDE

APA Headlines / Forbes.com

A.B.D.'de geçen yıl en çok satan ilaçlar arasında başı çeken kolesterol düşürücü statinlerin satış grafiği geriledi. IMS Health endüstri danışmanlarına göre bunun sebebi en zirve iki markanın patent korumasını yitirmesi ve daha ucuz jeneriklerin bunların yerini alması.

Hastaların satış rekorları kıran eski ilaçları terk etmesi ve yeni ilaçların beklenen performansı gösterememesi ile birlikte, ilaç şirketleri kazanç getirici ilaçların üretilmesinde bilimsel teşvik unsuru oluşturan hastalar üzerinde büyük çalışmalar yapma istekliliğini yitirmiş durumda.

ABD farmasötik satış grafiğinde kolesterol ilaçlarının yerine AstraZeneca firması tarafından üretilen Seroquel [kuetiapin]  ve Eli Lilly tarafından üretilen Zyprexa [olanzapin] gibi şizofreni ilaçları zirveye çıktı. Antipsikotiklerin de patent süresinin dolması yakın.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Nisan 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.