En fazla sahtecilik cinsel ilaçlarda

Türkiye'de bu yıl 300'e yakın ilaç sahteciliği olayında 2 milyon dolayında ürün ele geçirildi. Ele geçirilen ilaçların büyük bölümünü cinsel içerikliler oluşturuyor.

Türkiye'de bu yıl 300'e  yakın ilaç sahteciliği olayında 2 milyon dolayında ürün ele geçirildi. Ele  geçirilen ilaçların büyük bölümünü cinsel içerikliler oluşturuyor.

Bunu zayıflama  hapları izledi. sahte_ilac_cinselEmniyet Genel Müdürlüğü'nden, internet üzerinden satışı yapılan sahte  ilaçlara karşı yürütülen “Pangea V Operasyonu” ile ilgili Sağlık Bakanlığı  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumuna gönderilen yazıda, 2012 yılı içinde  gerçekleştirilen sahte ilaç operasyonları bildirildi.

CİNSEL SORUNLARINIZI ÇÖZÜN!

295 OLAYDA 2 MİLYONA YAKIN SAHTE İLAÇ Yazıya göre, 2012'de Türkiye genelinde ilaç kaçaklığı kapsamındaki 295  olayda 534 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Bu operasyonlarda ele geçirilen 5 milyon 620 bin 776 lira değerindeki,  bir milyon 873 bin 592 sahte ilacın 1 milyon 576 bin 101'ini cinsel içerikliler  oluşturdu. Bunu 200 bin 903 adet ile zayıflama ilaçları, 96 bin 588 adet ile  tıbbi içerikliler izledi.

CİNSEL SAĞLIKLA İLGİLİ BİLMEDİĞİNİZ HER ŞEY

Yazıda, internet üzerinden satılan ilaçlarla ilgili bilgi havuzu  oluşturma çalışmalarının sürdüğü, bilgi paylaşılması durumunda bundan sonraki  operasyonlarda, ödeme sağlayıcılar ve elektronik ödemelerin yapıldığı sitelerle  ilgili inceleme ve araştırma konusunda teknik yardımın söz konusu olabileceği  bildirildi. 275 SİTE KAPATILMIŞTI Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, İnterpol öncülüğünde  100 ülkenin katıldığı Pangea V Operasyonu'na, sahte ve kaçak ilaç satışı yapan  275 internet sitesinin erişiminin engellendiğini, bu internet sitelerinden  247'sinde cinsel gücü artırdığı iddia edilen yasa dışı ürün satıldığını  bildirmişti. "İNTERNETTEN İLAÇ ALINMAMALI” Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman,  internet üzerinden cinsel içerikli ürün ve zayıflama ilacı satın alınmaması  gerektiğini bildirdi. İnternette satılan bu tür ürünlerin zaman zaman ölümcül sonuçlara yol  açabildiğine dikkati çeken Kerman, “Ülkemizde ilaç satışı sadece eczanelerde  yapılabilir. İnternetten ilaç satışı yapmak yasaktır. Bakanlık olarak yasa dışı  ürün satışı yapan internet siteleriyle mücadele ediyoruz. Ancak halkımız da bu  konuda duyarlı olmalı ve kesinlikle internetten ilaç satın almamalıdır” diye  konuştu. İlaç Takip Sistemi (İTS) sayesinde Türkiye'nin sahte ilaçla mücadelede  büyük başarı elde ettiğini vurgulayan Kerman, bu nedenle artık tıbbi ilaçlarla  ilgili sahtecilik olaylarına çok az rastlandığını söyledi. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Aralık 2012