EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNLARINDAN BİRİ OBEZİTE

EN ÖNEMLİ SAĞLIK SORUNLARINDAN BİRİ OBEZİTEABD’de 20 yetişkinden biri aşırı obez; 5’i obez ve diğer 7’si fazla kilolu sınıfına giriyor. Bu kategoriler sağlam bilimsel temellere dayalı. Vücut kitle endeksi (VKE) denilen matematiksel bir hesaplamada, riskin belirlenmesi için kişinin boyu ve kilosundan yararlanılır (ayrıntılı bilgi için: www.cdc.gov/nccdphp/dnpa/bmi/calcbmi.htm)

Eğer VKE’niz 40’a dayandıysa ciddi biçimde obez sınıfına dahil oluyorsunuz sözgelimi 1.60m boyundaki bir kadının 105 kilo gelmesi gibi. 1986 ve 2000 yılları arasında ciddi biçimde obez sayılan Amerikalı sayısı dört katına çıktı.

İstatistikler bu bağlamda sonuçlarını da beraberinde getiriyor: Aşırı obez 25 yaşındaki bir kişi normalden 12 yıl erken ölüyor; obeziteye bağlı hastalıklar yalnızca ABD’de sağlık bütçesinde 50 milyar dolarlık ilave bir yük oluşturuyor.

Egzersiz ve diyet pek çok vakada obeziteyi kontrol altında tutarken, giderek daha fazla sayıda insan bariatrik ameliyatlara (aşırı şişmanlık için kelepçe ameliyatı) başvuruyor.

1998 yılında Amerikalı doktorlar 13.365 hastaya bu ameliyatı uyguladılar.

2004 yılında tahminen 140.000 kişi bu ameliyatı oldu. Acil servis doktorları için bu sayıların artmasına sıcak bakmıyor Ğhatta kabus olarak yorumluyor-, çünkü hastaların yaklaşık yüzde 40’ı üç yıl içinde acil servislere düşüyor.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.