En soğuk başkentte sıcak kış

Dünyanın en soğuk başkenti Astana daha önceki yılların aksine daha sıcak kış geçiriyor.

Dünyanın en soğuk başkenti Astana daha önceki yılların aksine daha sıcak kış geçiriyor. astanasogukMevsim normallerinde kışı ortalama -20 derecelerde geçiren Kazakistan'ın başkenti Astana'da son günlerde -10'ların altında seyreden sıcaklık ve rüzgarsız hava koşullarını fırsat bilen Astanalılar, soluğu kentin ortasından geçen ve kasım ortasında donan İşim nehri üzerinde aldı.

Nehri çevreleyen surlardan açılan eğimli alandan kızaklarıyla, lastikleriyle ve oturaklarla kayan çocuklar, renkli görüntüler oluşturdu. Oldukça neşeli anlar yaşayan çocuklara anne ve babaları da eşlik ederken, aynı anda ya da kısa arallıklarla kayan bazı çocuklar bazen birbirine çarpmak durumunda da kaldı. İşim nehri üzerinde kiralanan kar motorlarına da binen Astanalılar, nehir üzerinde kayak ekipmanlarıyla kaymanın keyfini çıkarıyor. Moğolistan'ın başkenti Ulanbatur ile dünyanın en soğuk başkenti olan Astana'da kışın hava sıcaklıkları -50'lere kadar düşebiliyor. Katlı binaların tamamı kömürle çalışan merkezi sistemle her yılın ekim ayından başlayarak aynı anda ısıtılan başkentte, diğer tek katlı binalar hem kömür hem de mazotla ısıtılıyor. Gelecek haftanın hava tahminlerine göre haftayı hem gece hem de gündüz sıcaklığı olarak -5 ve altında geçirmesi beklenen Astana'da önceki yıllara göre kış mevsimi daha sıcak geçiriyor. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Ocak 2014Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2014

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.