EN STRESLİ ŞEHİR HANGİSİ

Hürriyet

Yapılan araştırmalar en stresli şehirleri ortaya çıkardı. Sizde bu şehirlerinden birinde mi yaşıyorsunuz? 


Vahşi kapitalizmin hastalığı stres insanların hayatlarını ellerinden alırken, yapılan araştırmalar en stresli şehirleri ortaya çıkardı. Sizde bu şehirlerinden birinde mi yaşıyorsunuz?

Londra`da bin kişi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre İstanbul, dünyanın stres oranı en yüksek metropolleri arasında yer aldı. EasyJet Havayolu tarafından yapılan yazılı açıklamada, firmanın Londra`da bin kişinin katılımıyla stres konusunda gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına yer verildi.

Araştırmaya göre, stresin ana kaynağı olarak ilk sırada `maddi endişeler`in geldiği belirtilen açıklamada, `trafik`, `artan yaşam giderleri`, `insanların sabırsız tutumları`, `yoğun çalışma saatleri` ve `kötü hava koşulları`nın stresi artırıcı faktörler arasında gösterildiği belirtildi.

İSTANBUL 4 SIRADA

İstanbul`un da Türkiye`nin nüfusu en yoğun ve en hareketli şehri olmasının yanı sıra dünyanın da stres oranı en yüksek metropolleri arasında bulunduğuna işaret edilen açıklamada, İstanbul`un, Avrupa`nın en stresli metropolleri arasında Londra, Paris ve Roma`dan sonra 4. sırada yer aldığı bildirildi.

Anket katılımcılarının birden fazla şehir için oylama yaptığına işaret edilen araştırmaya göre, Londra yüzde 57, Paris yüzde 39, Roma yüzde 26, İstanbul ise yüzde 20 oy alarak, katılımcılar tarafından en stresli metropoller arasında değerlendirildi.

METROPOLLERDE HASTALIK KAYNIYOR


Açıklamada, global finansal krizin İstanbul gibi metropol bir şehirde yaşamanın zorluklarını daha fazla hissettirmeye başladığı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

`Araştırmada öne çıkan ilk üç metropolde görülen ve `büyük şehir hastalığı` olarak nitelendirilen sorunlara İstanbul`da da sıkça rastlanıyor. Ancak diğerlerinden farklı olarak İstanbul`da altyapı yetersizliğine rağmen büyük bir hızla kalabalıklaşan şehir, sakinlerini diğer metropollerden çok daha fazla yoruyor ve gittikçe yalnızlığa sürüklüyor. Bütün bunlardan hareketle `stresin ana kaynağı yaşanılan şehirler olabilir` düşüncesi ağırlık kazanıyor.`


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:06 Aralık 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.