EN TEHLİKELİ YAŞLAR

DHA

En çok gizlenen istismar türü cinsel istismar. En çok istismar ise 6- 10 yaşlarında görülüyor. İşte detaylı bilgiler.


Mersin Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Tarsus Temsilcisi Avukat Tülay Sevgican, cinsel istismarın her ne kadar toplum tarafından kabul edilmese de en çok gizlenen istismar türü olduğunu, çocukların da en çok 6- 10 yaşlarında cinsel istismara uğradığını söyledi.

İl Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından kentteki eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere yönelik Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen ‘Çocuğun Cinsel İstismarı’ konulu seminer büyük ilgi gördü. Çocuk Şube Müdürü Berkız Alper, çocuğa yönelik cinsel istismarla ilgili olarak yaşanan olayların önce öğretmenlere, ardından da kendilerine intikal ettiğini belirterek, bu noktada da öğretmenlerin konuyla ilgili olarak bilinçli ve duyarlı olması gerektiğini kaydetti. Seminere konuşmacı olarak katılan Avukat Tülay Sevgican, çocuk istismarının, çocuğa isteyerek zarar verme, kötü beslenmesine yol açma, cinsel açıdan istismar edilmesi, çocuğun normal zihinsel ve fiziksel gelişiminin kısıtlanması gibi faaliyetleri kapsadığını anlattı. Türkiye’de cinselliğin bir ‘ayıp’ olarak kabul edildiğine dikkat çeken Tülay Sevgican, her ne kadar insanların bilgi ve kültür seviyeleri değişse de söz konusu yargının hep aynı kaldığını ifade etti. Cinsel eğitimin, çocuklara çok küçük yaştan itibaren verilmesi gerektiğini kaydeden Sevgican, ancak konunun hep bir şekilde ihmal edilerek, önyargılı bir şekilde yaklaşıldığını söyledi. Çocukların, cinsellikle ilgili en doğru bilgileri ilk olarak ailede, sonrasında da okulda öğretmenleri aracılığıyla öğrenmesi gerektiğini savunan Tülay Sevgican, şunları söyledi:

“Cinsel ihmal, cinsellikle ilgili konularda çocukların korunmaması, bu konuda ilgisiz kalınması ve cinsel bilgiler konusunda çocuklara yeterince bilgi verilmemesi olarak tanımlanabilir. Cinsel istismar ise aktif bir olgudur. Cinsel doyum için çocuğun kullanılması ya da bir başkası için çocuğun kullanılmasına izin verilmesi de bir istismardır. Bir yetişkinin, cinsel haz duymak amacıyla çocuğun cinsel organlarını okşaması, tecavüz etmesi, ellemesi, teşhircilik yapması, çocuğu pornografik amaçlı kullanması da cinsel istismar olarak tanımlanıyor. Bu suçu daha çok cinsel doyumu çocuklarda arayan ve cinsel anlamda da yetersiz kişiler işliyor.”

Cinsel istismarın her ne kadar toplum tarafından kabul edilmese de en çok gizlenen bir istismar türü olduğunu ifade eden Sevgican, bu tür olayların daha çok aile içinde yaşandığını, son dönemlerde yaşananların ise bunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

‘KADINLAR DA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNABİLİYOR’

Bu tür olayların yıllardır var olmasına karşın ortaya çıkartılmadığını kaydeden Tülay Sevgican, yapılan araştırmalara göre cinsel istismarın en çok 6 ve 10 yaşlarındaki çocuklara yönelik uygulandığı, kız çocukların ise erkeklere nazaran daha fazla istismara uğradığını söyledi. Cinsel istismarın önüne geçilebilmesinin çok zor olduğunu ifade eden Sevgican, “Çünkü çocuğa yönelik fiziksel istismarı, morluk ya da çürüklerle gözlemleyebiliyorsunuz ancak aynı durum cinsel istismar için geçerli değil. Genelde erkeklerin cinsel istismarda bulunduğu düşünülüyor ancak kadınlar da çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunabiliyor” dedi.

Cinsel istismara uğrayan çocukların yaşananlara bir anlam veremediği gibi bu durum karşısında ne yapacağını da bilmediğini belirten Tülay Sevgican, “Cinsel istismara uğrayan çocuk, yaşadıklarını anlattığında kendisine inanılmayacağını düşünerek, olayı ailesi ya da çevresiyle paylaşmaya cesaret edemiyor. Çocukların cinsel istismara uğradığı yönündeki açıklamalarının çoğu kez ‘uydurma’ olarak algılanıyor ancak bu son derece yanlış bir tutum. Çocuklar bu tür durumlarda asla yalan söylemez” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.