En zeki sponsorluk

Federasyonara yapılan sponsorluklarda şirketlerin yeni hedefi satranç oldu.

Federasyonara yapılan sponsorluklarda şirketlerin yeni hedefi satranç oldu.

Satranç Federasyonu’ Sponsorluk gelirlerinde tenis, golf ve atletizm gibi son dönemde gündemde yer alan popüler sporları geçerek, futbol, basketbol ve voleyboldan sonra ‘4’üncü sırada yer aldı. Federasyonun sponsorluk geliri 5.8 milyon lirayı buldu.SON dönemlerde futbol, basketbol ve voleybol ile büyüyen sponsorluk pazarında, şirketlerin yeni hedefi satranç oldu. Tenis, golf ve atletizm gibi önemli federasyonları geride bırakan satranç, sponsor gelirinde 4’üncü sırada yer aldı.

3.2 MİLYON ÖĞRENCİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü verilerine göre Satranç Federasyonu 10 yılda 5.8 milyon liralık gelire ulaştı. Satranç Federasyonu’na en büyük yatırımı ise İş Bankası yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2005 yılında satrancı okullarda seçmeli ders haline getirmesi şirketlerin de ilgisini çekti. 2005–2008 döneminde okullarda yaklaşık iki milyon öğrenci satranç eğitimi alırken, bu rakam 2010 sonunda 3.2 milyona ulaştı. Federasyonun yıllık toplam bütçesi ise 10 milyon lirayı buldu. 54 ilde satranç eğitimi veren merkezler kurulurken, Türkiye’de satranç kulübü sayısı da 244’e ulaştı.

ANA SPONSOR İŞ BANKASI

Öğrencilerin satranca olan ilgisi şirketlerin de dikkatini çekti. Satranç Federasyonu, sponsorluk gelirlerinde tenis, golf, motor sporları, kayak ve binicilik gibi dalları da geride bırakarak 4’üncü sıraya yükseldi. Federasyonun en büyük destekçisi ise İş Bankası oldu. Türk Hava Yolları, Arzum, Spor Toto ve Microsoft gibi şirketlerin de destek verdiği Satranç Federasyonu, 16 yaş altı gençleri çekmek için Bakanlıkla yeni projeler hazırlıyor.

220 BİN LİSANSLI OYUNCU

Türkiye Satranç Federasyonu’nun 1954 yılında kurulduğuna işaret eden Başkan Gülkız Tulay, şu bilgileri verdi: “Bugün, aktif ve aktif olmayan 220 bini aşkın lisanslı sporcumuz bulunuyor. Federasyona bağlı 56 bini aşkın antrenör var.  Satrancın gelişimi ise Türkiye İş Bankası’nın sponsorluğunda ülkenin dört bir yanına açılan satranç sınıflarıyla hızlandı.”

İNTERNETTEN CANLI İZLENİYOR

Gençlerin ilgisini çekmek için çeşitli kampanyalar düzenlediklerini dile getiren Gülkız Tulay, şu bilgileri verdi: “Gençlerin lisanslı sporcu olabilmeleri için düşünülen lisans kampanyası onlara pek çok ürünü ücretsiz edinme imkânı sağlıyor. İnternet üzerinden seçtikleri ürünler masrafsız olarak kendilerine ulaştırılıyor. Daha sonra illerde ve Türkiye genelinde gerçekleştirilen yarışmalara girerek turnuva ortamını, mücadeleyi yakından tanımaları, mümkünse internet üzerinden turnuvaları takip ederek, canlı yayınları izlemeleri öneriliyor. Türkiye’de her çocuğun yaş grubuna göre her yıl çok önemli Türkiye şampiyonları yapılıyor. Bu şampiyonalar sonunda başarılı olan sporcularımız alt yapı ulusal takım havuzuna girerek kamp çalışmalarına alınıyor. Daha sonra uluslararası turnuvalarda bayrağımız altında mücadele etme imkânına sahip oluyor.”

ÖZEL DERSE İLGİ ARTIYOR

Son dönemlerde özel derslere de ilginin arttığını belirten Gülkız Tulay, “Özel ders ücretleri çocuğun satranç bilgisine ve potansiyeline göre değişim gösteriyor. Ayrıca dersi verecek olan öğretmenin bir unvan sahibi olması özel ders ücretini etkileyebilir. İkinci kademe bir antrenörden satranç dersi alacak bir çocuk federasyonda verilecek kurslara katılmak isterse sekiz saat için 90 TL ücret ödüyor” dedi. HÜRRİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:21 Kasım 2012Yayınlanma Tarihi:24 Kasım 2012

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.