En zenginler nasıl servet yaptılar?

En zenginler nasıl servet yaptılar? ABD'nin en zengin kadınları servetlerini nasıl kazandı?

Forbes dergisi ABD'de kendi girişimleriyle en fazla servete kavuşan kadınların listesini açıkladı. Listede yer alan kadınlar kendi şirketlerini kurarak dünyanın en zengin kadınları arasına girdi. Bu kadınlardan bazılarını ve servetlerini nasıl kazandıklarını inceledik.

Zengin olmak istiyorsanız makyaj markası yaratmak etkili bir yol olabilir. Forbes listesinde yer alan en genç ünlü Kylie Jenner olsa da, en zengin makyaj girişimcisi Romanya doğumlu Anastasia Soare.

Bu iş kadını Anastasia Beverly Hills kozmetik markasının sahibi. 1989'da Los Angeles'a taşınan Soare, 2000 yılında piyasaya kaş ürünleri sürdü. Forbes'a göre kozmetik şirketinin bugünkü değeri 1,2 milyar dolar. Bu Kylie Jenner'ın Kylie Cosmetics, Kim Kardashian West'in KKW Beauty ve Rihanna'nın Fenty Beauty markalarından daha değerli.

Listede Huda Kattan da yer alıyor. Iraklı bir ailenin kızı olan Kattan, finans sektöründeki işini bırakarak makyöz olmuş, 2013 yılında da Huda Beauty markasını kurmuştu. Forbes'a göre şirketinin bugünkü değeri 610 milyon dolar.

Geçen yıl BBC'ye konuşan Huda "Benim motivasyonum para değil. Ben bir amaç için buradayım, çok para kazanmak istediğim için değil" demişti.

Diğer milyonerler arasında şirketleri L'Oreal tarafından satın alınan iki kadın da var. Toni Ko 2014 yılında NYX Cosmetics markasını 500 milyon dolar civarında olduğu tahmin edilen bir anlaşma ile satmıştı.

Eski bir haber sunucusu olan Jamie Kern Lima ise It Cosmetics markasını L'Oreal'a satmıştı.

En zengin kadın atlet

Forbes, Williams'ın listeye girişini şöyle açıklıyor:

"En az 10 milyon dolar değerindeki Serena Ventures yatırım şirketini kullanarak beş yıl boyunca yeni kurulan 34 şirkete yatırım yaptı. 2018'de kendi parasıyla doğrudan müşterilere satış yapan S by Serena kıyafet markasını kurdu.

"Amerikan futbolu takımı Miami Dolphins ve karma dövüş sporu turnuvası Ultimate Fighting Championship'te hisselere sahip.

"10'dan fazla kurumsal partneri var ve tenis kariyeri boyunca kazandığı 89 milyon dolar, kendisine en yakın kadın atletin kazandığı paranın iki katı kadar."

Moda zenginleri

Zenginlerin bir kısmı da servetlerini moda sektörü sayesinde oluşturdu.

Vera Wang ve Donna Karan gibi moda tasarımcılarını muhtemelen duymuşsunuzdur ama aynısını Doris Fisher veya Jin Sook Chang için de söyleyebilir misiniz?

87 yaşındaki Doris Fisher 1969 yılında eşi ile birlikte üstlerine iyi oturan kot pantolonlar bulmakta zorlandıklarını fark ettikten sonra Gap markasını kurdu.

Listede yer alan kadınlar arasında en ilginç hikayelerden biri ise vücut şekillendirici iç çamaşırı satan Spanx şirketinin yaratıcısı Sara Blakely'ninki.

Blakely bu işe girmeden önce kapı kapı dolaşıp faks makinası satıyordu.

Kalçasının şeklinden memnun olmaması yüzünden kurduğu şirketin sermayesi, yalnızca 5 bin dolardı.

Blakely BBC ile söyleşisinde "Beyaz pantolon giydiğimde kalçamın şekli hoşuma gitmiyordu. Pek çok kadın gibi bazı kıyafetlerin altına ne giyeceğime de karar veremiyordum. Bunun üzerine kadınların bu ihtiyacını karşılayacak bir iç çamaşırı yaratmaya karar verdim" demişti.

Forbes listesinde 23 numarada yer alan Blakely'nin bugün 1 milyar dolarlık serveti var.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:11 Haziran 2019Yayınlanma Tarihi:10 Haziran 2019

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.