ENERJİ İÇECEKLERİNDE TEHLİKE

ENERJİ İÇECEKLERİNDE TEHLİKEYoğun olarak tüketilen enerji içecekleri ne kadar zararlı? İşte cevabı.

Yüze yakın bilim adamı ve doktor, Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na gittikçe popüler hale gelmekte olan enerji içecekleriyle ilgili bir mektup yazdı.

Mektupta içerdiği yüksek kafein içeriği ile genç içicilerin kafein sarhoşluğuna yakalanabileceği riskine ve alkol içerikli yaralanmaların artmasına karşın önlem alınması istendi. 

Baltimore’da bulunan Johns Hopkins Sağlık Okulu’nda görevde bulunan sinir bilimci Roland Griffiths tarafından yazılan mektupta,  Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu’na içeceklerin üzerinde bulunan kafein miktarını gösteren bir içerik yazılması ve içeceklerin içerisindeki uyarıcı miktarına bir limit getirilmesi istendi.

HIZLA BÜYÜYOR

Amerika’da 2006 yılında içecek pazarı 5.4 Milyar dolarlık bir Pazar halini aldı ve resmi kayıtlara göre yılda %55’lik bir hızla büyümeye devam ediyor.

Amerika, Enerji İçecekleri tüketimi konusunda dünyanın en büyük tüketici ağına sahip. Bir İngiliz danışma şirketi olan Zenith International kurumuna göre 2007 yılında yaklaşık 290 milyon galon enerji içeceği üretildi. Amerikanlar yılda kişi başına 3.6 litre enerji içeceği tüketiyor.

Amerika’nın en çok satan enerji içeceği markası olan Red Bull’un basın sözcüsü Patrice Radden 8.3 onsluk bir kutuda satılan enerji içeceğinin 80 miligram kafein içerdiğini, bununsa 1 fincan kahve ile eşit olduğunu belirtti. Ayrıca, dünya çapındaki sağlık otoritelerine göre, genel nüfus göz önüne alındığında, günde 400 miligram’a kadar kafein almanın ters etki yapmayacağını belirtti.

 TEHLİKE YARATABİLİR

Griffiths, markalar arasındaki büyük değişikliklerin tehlike içerebileceğini de söyledi.

Griffiths, “Bir kutu alırsınız ve 50 miligram kafein vücudunuza nüfuz eder. Bu bir dağ çiçeğinin içeriğinde bulunan kafein miktarına eşittir. 500 miligram kafein alırsanız, bu kafeine toleransı olmayan yapıda bir insanın kafein bağımlısı olmasına, öfke haline bürünmesine, anksiyeteye, halsizliğe, uykusuzluğa, kusmaya ve çarpıntıya yol açabilir.” dedi.

Aynı zamanda enerji içeceklerinin çoğunlukla alkol ile karışım halinde tüketildiğini de belirtti. Sözlerine şöyle devam etti:

"İyi bir kanıt gerekirse, alkol ile enerji içeceği karıştırıldığında alkolün vücuda karışımını anlamak zorlaşır. Dolayısıyla bu da alkol kaynaklı kazaların artışına sebebiyet verir."

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu basın sözcüsü Michael Herndon, iddialarla ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Zeynep GÜÇLÜCAN

KAYNAK: www.usatoday.com

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:23 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.