ENGELLİ ÇOCUĞA ATLI TERAPİ

DHA

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, Berke At Çiftliği'nde atlarla terapi seanslarına katılıyor.

Aralarında fiziksel engelli, otistik, down sendromluların da bulunduğu çocuklar, Berke At Çiftliği'nde atlar sayesinde hayata bağlanıyor.

Özel Umutsu Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapisti Nihat Laçin, atların kendi ritmik yürüyüşleri sayesinde çocukların beyinlerindeki yürüme merkezlerinin de uyarıldığını söyledi.

Atlarla çocukların yürümeye alışmalarının, vücutlarındaki koordinasyon ve dengenin sağlanmasında büyük katkısı olduğunu belirten Laçin, "Çocukların mutluluğu ve kendilerine olan güvenleri de artıyor. Çocuklar at üstünde dururken gövde ve omurilik etrafındaki kaslarının geliştiğini söyleyebiliriz. Terapiye alınan çocuklar, önce ürkek yaklaştıkları hayvanlar sayesinde korkuyu yenme, dokunma, konuşma, hissetme, sevgi gibi duygularını da geliştiriyor. Avustralya'da ve Amerika’da uygulanan bir yöntem bu. Türkiye’de de henüz yeni uygulanmaya başlandı" diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Ekim 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.