ENGELLİ ÇOCUKLARA ATLI TERAPİ

DHA

Sivas’ta bir İş Eğitim Merkezi’nde eğitim gören 50 zihinsel engelli çocuk, terapi amaçlı ata bindirildi.


‘Hipoterapi’ adı verilen terapide, at binmenin engelli çocukların zihinsel, bedensel ve fiziksel gelişimine yardımcı olduğu belirtildi.

Engelli çocuklardan bazıları korktuğu için at binmekte tereddüt etti. Bazıları ise at sırtından inmek istemedi. Çocukların aileleri ile birlikte geldikleri uygulamada engelli çocuklar keyifli dakikalar yaşadı.

Okul Müdürü Savaş Korkmaz, bu terapinin aralıklarla devam edeceğini söyledi. Özel Eğitim Öğretmeni Yelda Şen ise, hipoterapi yönteminin özellikle down sedromlu ve spastik çocukların eğitiminde büyük önem taşıdığını belirtti. Şen, “Hipoterapi, özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarda ve 4 yaş üzeri çocuklarda uygulanır. Bu yöntem çocuklarda ruhsal, fiziksel gelişimlerin ortaya çıkmasını sağlar” dedi.

Rehber öğretmen Zehra Kurnaz da hipoterapi yönteminin ne anlama geldiğini ve çocuklar üzerindeki etkilerini anlattı. Kurnaz, “Hipoterapi atın çok boyutlu hareketlerini kullanarak, engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olan alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Atların ve çocukların yürüyüş şekilleri birbirine çok benzediği için çocuk atın yürüyüşünü benimser. Bu da çocuklarda birtakım gelişmeler meydana getirir” diye konuştu.

At binmenin sinir sistemini de harekete geçirdiğini belirten Kurnaz, böylelikle çocukların daha düzgün konuşabildiklerini söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.