EPİLEPSİ HASTALARI MÜJDE

REUTERS

Epilepsi hastalarında ani ölüm riskini on kattan fazla arttıran ve beyinde bir proteini etkileyen genetik değişiklilik bulundu.


ABD'nin Texas eyaletindeki Baylor Tıp Fakültesi, nöroloji bölümünde  fareler üzerinde yapılan ve sonuçları dün yayımlanan araştırmada, uzun süredir  epilepsinin kaynağı olduğundan şüphelenilen beyindeki normal dışı iyon  kanallarını inceledi.

Beyindeki elektrik sinyali akımını düzenlemeye yardımcı "Kv.1" adı  verilen potasyum iyon kanalını mercek altına alan nörologlar, bu iyon kanalının  kalbin iyi çalışmasında kilit rolü bulunduğunu keşfetti.

Aslında protein olan bu kanallar, sinyalleri iletmesi ve iletişim  kurabilmesi için nöronların elektrik akımı düzenliyor.

İnsanlarda, bu iyon kanalını düzenleyen gendeki bir mutasyon, anormal kas  hareketleri ve motor hareketlerin koordinasyon sorununa neden olan sinkoplara yol  açıyor.

Bilim adamları, önceki çalışmalarda "Kv1.1" olmayan farelerde önemli  epilepsi belirtileri görüldüğünün ortaya çıkması üzerine, bu araştırmada iyon  kanallarına odaklandı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:17 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.