EPİLEPSİ HASTALARINA ÖZEL

DHA

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 5 branşta verimliliği artırmak amacıyla düzenlenen beceri tabanlı proje yarışmasına Sağlık Hizmetleri Verimlilik branşında katılmak üzere bir araya gelen 5 öğrenci, okullarında çalışan bir sara hastası hizmetliden etkilenerek ‘Epilepside Elinizden Tutan Ses’ projesini hazırladı.

Sara hastalarına ilk yardım rehberi niteliği taşıyan cihaz, sara nöbeti sırasında güvenliği, yapılacak yanlış müdahaleleri önlemeyi ve sara hastalarının sosyal hayata katılımlarını amaçlıyor. Hazırladıkları proje ile Çankırı'da birinci seçilen ekip, Ankara’da yapılan grup yarışmalarında ikinci oldu. Ekip, 4-8 Mayıs tarihleri arasında Ankara Başkent Öğretmen Evi’nde düzenlenecek Türkiye şampiyonasına katılmaya hak kazandı.

Proje ekibinden Oğuzhan Yalçın, dışarda geçirdikleri nöbet sırasında sara hastalarına, halk arasında yanlış bilgilendirmeden kaynaklanan, hastaya ciddi zarar verecek müdahalelerde bulunulduğunu belirterek, geliştirdikleri cihaz sayesinde bu durumun önlenebileceğini söyledi. Yalçın, cihazın, geliştirilmesi halinde diğer hastalıklar için de kullanılabileceğini belirtti.

Öğrenciler tarafından yapılan cihaz iki parçadan oluşuyor, boyuna takılan kolye biçimindeki düğmenin üzerinde ‘Ben sara hastasıyım’ yazıyor. Düğmeye basıldığında ilk yardım için ses kaydı devreye giriyor ve müdahale yapan kişiyi nasıl davranması gerektiği konusunda yönlendiriyor.

Oğuzhan Yalçın, Gamze Calayir, İsmail Ahmet Kandalar, Merve Kahraman ve Gülşen Türk'ten oluşan proje ekibine Çankırı Gazi Sağlık Meslek Lisesi öğretmenleri Canan Coşkun, Fatma Çerçi ve Rıfat Eğrice de danışmanlık yapıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.