EPİLEPSİDE YENİ UMUT: MİKROÇİP

EPİLEPSİDE YENİ UMUT: MİKROÇİPABD’de Washington Üniversitesi’nde araştırmacılar epilepsi nöbetini henüz başlamadan tespit eden ve nöbetle ilgili beyin hücrelerini etkileyerek nöbeti engelleyen bir mikroçip geliştirdiler.

Bir grup bilim adamı epilepsi hastası nöbet geçirmeden önce ilgili beyin hücrelerinin çalışmasında değişiklik yaparak nöbeti engelleyen bir sistem geliştirmeyi hedeflediler. Araştırmada öncelikle beyin hücrelerinin ısısı vücut sıcaklığı olan 37 dereceden 22 dereceye düşürüldü. Bu ısıda hücrelerin zarar görmediği ve nöbet aktivitesinin yayılmasının önlendiği fark edildi. Araştırmanın sonuçları New Scientist isimli bir bilimsel dergide yayınlandı.

Epilepsisi olan kişinin kafatasına yerleştirilmesi planlanan mikroçip öncelikle laboratuar farelerinde denendi ve ilk sonuçlar başarılı bulundu. Araştırmacılar ısıyı düşüren mikroçiplerin ilerde ilaca ve ameliyata yeterince yanıt vermeyen epilepsi hastaları için bir umut olacağını düşünüyorlar. Konuyla ilgili araştırmalar devam ediyor.

KAYNAK: www.epilepsyfoundation.org


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.