ERGENDİR, KIZMAYIN!

MINNESOTA - Yatağını toplamayan çocuğunuza kızmayın, onun yerine gelişmemiş beynini suçlayın! Araştırmacılar belli bir yaşa kadar beynin 'idrak yeteneğinin' kısıtlı olduğunu, geç ergenlik dönemine kadar beynin çok sayıdaki bilgileri bir araya getirme yeteneğinin gelişme sürecinde bulunduğunu açıkladı.

ABD Minnesota Üniversitesi'nde yürütülen ve Çocuk Gelişimi dergisinde yer alan rapora göre beynin ön lobunda gözlerin hemen ardında başlayan ve kulaklara kadar uzanan çoklu işlem kabiliyetinden sorumlu bölüm, gelişimini uzun sürede tamamlıyor. Hatta hücrelerin birbiriyle bağlantı kurmasına dayalı bu gelişim, çocuk ehliyet alabilecek yaşa geldiğinde bile sürebiliyor.

Araştırma kapsamında 9 ve 20 yaşları arasında gençlere birden çok sayıda bilgi parçaları verildi. Ardından gençlerden, bu bilgileri bir soruya uygun bir cevap oluşturacak şekilde düzenlemeleri istendi. Bir başka testte ise deneklerden stratejik düşünme yoluyla gizli bir nesnenin yerini bulmaları talep edildi.

Araştırma sonucunda birden çok bilgiyi kullanışlı biçimde bir araya getirebilme yetisinin 13 ve 15 yaşları arasında geliştiği, yüksek seviyede çoklu işlem yeteneği gerektiren stratejik organize düşünme yeteneğinin gelişmesinin ise 17 yaşına kadar sürebildiği anlaşıldı.

Psikoloji profesörü Monica Luciana, '13 yaşındaki çocuğa 'yatağını yap ve çamaşırları makineden çıkar' demenin onun aklını karıştırabileceğini, görevin karmaşıklığına bağlı olarak çocuğa yardım etmek gerektiğini' söyledi. (LiveSicence)

//www.radikal.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.