Eris Varyantı Ve Belirtileri

Yeni Eris Covid varyantı dünyaya yayılırken, belirtileri ve hangi ülkelerde olduğu merak ediliyor. İlk önce İngiltere’de görülen Eris semptomlarının en belirgin özellikleri arasında; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk, burun akıntısı, tat ve kokuda değişiklik gibi belirtileri var.

Eris Varyantı Ve Belirtileri

ERİS VARYANTI NEDİR?

Covid ilk ortaya çıktığından beri mutasyona uğruyor, şekil değiştiriyor ve giderek farklılaşıyor. Ortaya çıkmaya devam eden yeni genetik versiyonlara da varyant deniyor. Şimdi de gündemde Eris varyantı var. Sosyal medyada Eris olarak adlandırılan bu varyant, aynı zamanda Yunan mitolojisinde bir tanrıçanın adı.

Eris,  Covid'in Omicron varyantının başka bir türü. DSÖ'ye göre ilk olarak Şubat 2023'te görüldü ve vakalar giderek artıyor. Eris adlı yeni Covid varyantı, bu yaz kötü hava koşulları ve azalan bağışıklık nedeniyle hastaneye başvuruların artmasıyla ortaya çıktı. Omicron, Eris veya EG.5.1'in soyundan gelen, ilk olarak 31 Temmuz'da İngiltere’de bir değişken olarak sınıflandırıldı ve şu İngiltere’de, tüm enfeksiyon vakalarının neredeyse yarısını oluşturuyor.

Türkiye’ de ise henüz Eris vakasına rastlanmadı.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde de artan vakalardan sorumlu olan Eris varyantını yeni bir Covid-19 olarak tanımlarken, tüm dünyadaki gelişmeleri yakından izliyor.

 

Eris Belirtileri Ve Semptomları

Eris semptomları;

- Ateş
- Öksürük
- Boğaz ağrısı
- Baş ağrısı
- Boğazda yanma
- Tat veya koku duyusunda değişiklik
- Yorgunluk
- Eklem ağrıları
- Burun akması
- Yorgunluk
- Burun akıntısı
- Üşüme hissi

Tüm İnfluenza Verilerini Paylaşma Küresel Girişimi'ne göre, (GISAID) 7 Ağustos 2023 itibarıyla Eris vakalarının en büyük kısmı Çin'de tespit edildi ve bunu ABD, Güney Kore, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, Birleşik Krallık, Fransa, Portekiz ve İspanya izledi. Türkiye’de henüz Eris vakası yok.

Eris Aşısı Var mı?

Pfizer ve Novavax, Omicron'dan türeyen XBB varyantlarını hedef alan yeni Covid aşılarını bu sonbaharda piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Novavax, aşısının "XBB.1.5, XBB.1.16 ve XBB.2.3 dahil olmak üzere XBB alt varyantlarına karşı fonksiyonel bağışıklık tepkilerini çoğalttığı açıklandı.

Eris, COVİD 19’dan daha mı tehlikeli?

DSÖ yetkilileri, Eris varyantının daha ciddi hastalığa neden olduğuna dair bir veri olmadığını ve risklerin, ilgili diğer mevcut varyantlardan daha yüksek olmadığını söylüyor.

Özellikle İngiltere’de son haftalarda, özellikle 85 yaş üstü olmak üzere hastanelerde yatan kişi sayısında bir artış yaşanıyor, ancak uzmanlar sayıların önceki dalgalardan daha düşük kaldığını söylüyor. Yoğun bakımda ağır durumdaki kişilerde ise artış olmadı. Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar, özellikle okullar ve üniversiteler açıldıktan sonra Eris’i izlemeye ve etkisini değerlendirmeye devam edecek.

Eris Varyantı Hangi Ülkelerde?

DSÖ'ye göre, Çin, ABD, Kore Cumhuriyeti, Japonya, Kanada, Avustralya, Singapur, Birleşik Krallık, Fransa, Portekiz ve İspanya dahil olmak üzere 51 ülkede enfeksiyonlar bildirildi.

https://doi.org/10.32739/uha.id.41523


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:20 Ağustos 2023Yayınlanma Tarihi:18 Ağustos 2023