Erişkin DEHB'da ilaç tedavileri

Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.

ERİŞKİN DEHB'DA İLAÇ TEDAVİLERİ

Ancak sadece ilaç tedavisi ile yetinmeyip çok yönlü bir tedavi planlamak ise hem başarı şansını artırır hem de tedavinin olumlu sonuçlarını daha kalıcı kılar.

İlaçlar beyin kimyasalları üzerinde etkilidir

Beyin işlevlerini nörotransmiter adı verilen kimyasal moleküller aracılığı ile yürütür. DEHB’da bazı genetik değişikliklere bağlı olarak kişi bu nörotransmiterleri doğru biçimde kullanamaz. Ancak DEHB olan kişilerin beyin incelemelerinde tek tip bir bozukluk saptanmadığı için durumun tek bir tip ilaçla düzelmesi de mümkün olmamaktadır.

Stimulan ilaçlar

Ritalin ve Concerta gibi uyarıcı ilaçlar dopamin adı verilen kimyasal maddeyi artırırlar. Dopaminin beyindeki oranı arttığında ise DEHB’da görülen dürtüsellik ve aşırı hareketlilik azalır. Ritalin’in etkisi ağızdan alınmasını takip eden yarım saat içinde başlar ve üç- dört saat kadar sürer. Concerta ise daha uzun etki süresine sahiptir. Kimde hangi ilacın daha uygun olacağına muayene ile karar verilir. Önerilen dozlarda kullanıldığı takdirde DEHB’si olan kişilerde bu ilaçlara bağımlılık riski neredeyse hiç yoktur. Doz ve kullanım zamanları mutlaka bir hekim tarafından belirlenmelidir. Azami fayda ve asgari yan etki dengesi sağlanmalıdır. Üç dört haftalık bir zaman içinde ilaç dozu artırılarak hedeflenen doza çıkılabilir. Dört haftanın sonunda ilaç herhangi bir yarar göstermemişse yine azaltılarak kesilebilir.

Tedavinin yan etkileri

Tedavinin erken döneminde ortaya çıkabilecek bazı yan etkiler uykusuzluk, başağrısı, bulantı ve kusma, ağız kuruluğu, artmış kalp hızı, tiklerde artış olabilir. Ancak çoğu zaman bu yan etkiler birkaç hafta içinde sonlanır. Uzun etki süresine sahip ilaçlarla bu yan etkiler en az orana inmiştir.

Kontrol muayeneleri

Belirtiler kontrol altına alındıktan sonra ortalama üç ayda bir kontrol muayeneleri ile izleme devam edilir. Kontrol muayenelerinde yan etki takibi, kan basıncı ve nabız takibi, belirtilerin gözden geçirilmesi yapılır.

Stimulan ilaçlar dışında bazı başka ilaçlarda erişkin DEHB tedavisinde kullanılabilir. Örneğin antidepresanlar ve düşük doz antipsikotik ilaçlar gibi. Ancak bu ilaçların kullanımı ile stimulan ilaçlardaki başarı düzeyi yakalanamayabilir, bu grup ilaçlarla da yan etkiler izlenebilir. Tedaviyi tolere edemeyen ya da tedavinin etkili olmadığı durumlarda denenebilir.


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Ağustos 2021Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.