ERKEK KARAKTERLERİ DEĞİŞTİ

A.A

Ege Üniversitesi son dönem Türk sinemasında erkek olma kavramı üzerinde büyük değişimler yaşandığı açıklandı.

Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi  Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Lale Kabadayı, son dönem  Türk sinemasında "erkek olma" kavramı üzerinde büyük değişimler yaşandığını  belirtti.

EÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim  Merkezi (EGESEM) bünyesinde gerçekleştirilen "Sosyolojik Eleştiri ve Film"  konulu konferansta konuşan Doç. Dr. Kabadayı, özellikle 2000 yılı sonrası Türk  filmlerinde "maço ve karşısında tam zıddı olan fiziksel veya zihinsel özrü,  eksikliği olan karakterler" olmak üzere iki tip erkeğin ön plana çıkarıldığını  kaydetti.

Filmlerde sosyolojik eleştirinin yapılabilmesi için eserin ait olduğu  ülkeye dair kültürel kodları okuyabilmenin gerekli olduğunu ifade eden Doç. Dr.  Kabadayı, bu kodların ülkenin yaşadığı değişikliklerle şekillendiğini savundu.

Lale Kabadayı, film eleştirisinde ilk bakışta görünenin altına gizlenmiş  asıl anlamların ortaya çıkarılması gerektiğini belirterek, daha önce güç, başarı  ve pratik zekayla özdeşleştirilen erkek karakterlerin değişmekte olduğunun  gözlemlendiğini söyledi.

Doç. Dr. Kabadayı, Türk sinemasının son döneminde Yavuz Turgul'un  senaryosunu yazdığı Kabadayı filminde olduğu gibi Yazı-Tura (2004), Janjan  (2007), Gönül Yarası (2004), Sis ve Gece (2007), Kader (2006), Adem'in Trenleri  (2007) gibi filmlerde de "sorunlu, değerlerini kaybetmiş, fiziksel veya zihinsel  hastalıklı, yetersiz görünen" erkek karakterlerinin resmedilmesinde artış  yaşandığına dikkati çekti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.