ERKEKLER ÇOK DAHA VEFASIZ

REUTERS
        
Çağın hastalığı olarak isimlendirilen kanser, insan yaşamı gibi evlilikleri de ciddi risk altına sokuyor.


İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Amerikalı  bilim adamları, 2001-2006 yılları arasındaki 5 yıllık zaman diliminde gözetim  altında tutulan 515 beyin tümörlü hastanın boşanma oranlarını inceledi.

Çiftlerden birinin kansere yakalanması durumunda boşanma ya da ayrılıkla  sonuçlanan evlilik oranının yaklaşık yüzde 12 olduğunu kaydeden bilim adamları,  özellikle kadınların hastalanmasının evliliğin geleceği açısından çok daha ciddi  bir risk unsuru olduğunu gözlemledi.

Evli çiftlerde erkeklerin kansere yakalanması halinde boşanma oranının  sadece yüzde 3 olduğunu belirleyen araştırmacılar, kadının hastalanması durumunda  ise bu oranın 7 kat artarak yüzde 21'e yükseldiğini tespit etti.

Genç çiftlerin bu zorlu durumun üstesinden gelirken birlikteliklerini  koruyabilme oranının, uzun zamandır evli olan, daha olgun çiftlere nazaran çok  daha az olduğunu vurgulayan bilim adamları, ayrılığın hastayı ve tedavi sürecini  olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

Uzmanlar, bu tür bir durumla karşı karşıya kalan çiftlere psikolojik  destek almalarını ve birbirleriyle korkuları, beklentileri ve gereksinimleri  konularında konuşmalarını önerdi.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.