Erkekler iyi değilim diyemiyor

Erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığının kadınlardan dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Erkekler kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değilim” diyemiyor.

Erkek ruh sağlığı krizi pandemi sırasında tırmandı, ancak genç erkekler iyileşmeleri gereken tanıları ve bakımı alamıyor. Kaydedilen daha düşük depresyon ve anksiyete oranlarına rağmen, erkeklerin intihar nedeniyle ölme olasılığı kadınlardan dört kat daha fazla.  Öte yandan erkeklerin kendilerini kötü hissettiğinde “iyi değilim” diyemediği ortaya çıktı.

Newport Healthcare'in Klinik Sosyal Yardımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı, MA, LPC, CCTP, Kristin Wilson, istatistiklerin neden gerçeklerle uyuşmadığını ve aile, okul sistemleri ve toplumlar için neler yapılabileceğini  soru cevap şeklinde açıkladı.

Erkeklerde kaydedilen kaygı ve depresyon oranları neden kadınlara göre çok daha düşük?

Kristin Wilson: Kızlar için üzgün olmaktan bahsetmek çok daha kabul edilebilir. Genç erkekler için, zihinsel sağlıklarıyla mücadele ettiklerini kabul etmek bir zayıflık işareti gibi gelebilir. Üzgün ​​olmaktan bahsetmek, toplumun kabul edilebilir erkek davranışı olarak gördüğü şeye uymuyor. Son yıllarda cinsiyet normları ve ruh sağlığı hakkında açık konuşma yapma yeteneği etrafında her şey değişmiş olsa da, erkeklerin “iyi değilim” cümlesine “ben” kelimesini eklemesi hala gerçekten zor.

Erkek çocukların üzüntü ve öfkeyi birbirine karıştırma eğiliminde olduklarını biliyoruz, üzgün hissetmeyi bastırıyorlar ve bunun yerine öfke olarak ifade ediyorlar ki bu da onlara sosyal olarak daha kabul edilebilir geliyor. Nasıl hissettikleri sorulduğunda, erkekler genellikle üzgün olduklarını söylemezler. Ayrıca, kendi kendine ilaç verme, yüksek riskli davranışlarda bulunma, meydan okuma veya aile ve arkadaşlardan çekilme yolu olarak maddeleri kötüye kullanma olasılıkları daha yüksektir. Bu eylemlerin çevrelerindeki insanlar üzerinde böyle bir davranışsal etkisi olduğundan, altta yatan depresyonu görmek zor olabilir. İyi haber şu ki, erkekler yardıma ihtiyaçları olduğunu fark ettiklerinde, kızlar kadar ruh sağlığı hizmetlerine erişip kabul edebiliyorlar.

S: Öyleyse, muhtemelen kadınlar kadar genç erkekler de akıl sağlığıyla mücadele ediyor ve erkekler semptomlarını eksik bildirme eğiliminde oldukları için istatistikler bunu doğru bir şekilde yansıtmıyor. O halde, erkekler arasındaki intihar oranının kadınların oranından çok daha yüksek olmasının nedeni nedir?

KW: Kadınların intihar düşünceleri ve ölümcül olmayan intihar girişimleri oranlarının daha yüksek olduğu gösterilse de, erkekler intihar planı yaptığında genellikle daha ölümcül önlemler alıyorlar. Kadınlarla, girişimleri yaşamak için bir boşluk bırakma eğilimindedir. Erkekler bir girişimde bulunmaya karar verdiklerinde, bu onlara çok daha nihai gelir. Gerçeği söylemekten korktukları için o kadar çok içselleştirirler ki, artık dayanamayacakları bir noktaya gelir ve bu tek çıkış yolu gibi gelir. O zaman intihar hareketi, ona yol açan duygulardan ziyade kaydedilen istatistiktir. Cinsiyetten bağımsız olarak, intihar düşünceleri ve eylemleri ciddi kriz anlarıdır ve profesyoneller tarafından ele alınması gerekir.

S: Zor durumda olan ancak hissettikleri hakkında konuşmayan oğullarını desteklemek için ebeveynler ne yapabilir?

KW: Oğlunuzun nasıl davrandığını fark etmekle ilgili. İçine kapanmışsa ve konuşmaya hazır değilse, davranış değişiklikleri izlenmesi gereken kırmızı bayraklardır. Ebeveynler, bu duyguların madde kullanımında, öğretmenlerle tartışmada veya akranlarla kavgada, uyku veya iştah düzenindeki değişikliklerde, okuldaki problemlerde veya not düşmelerinde nasıl ortaya çıkabileceğinin farkında olmalıdır.

Ailelerin açık iletişim ve özgün bağlantı için güvenli bir alan yaratması da önemlidir. Her gün çocuklarınızla anlamlı sohbetler için zaman ayırın; yemek masasında olması gerekmez, arabayla okula veya mağazaya giderken olabilir. Göz teması kurmanıza gerek yok; her zaman yoğun olmak zorunda değildir. Tek kelimelik yanıtlardan daha fazlasını ortaya çıkaran sorular sorun, söylediklerini gerçekten dinleyin ve iyi olmamanın sorun olmadığı fikrini pekiştirin. Bu, çocuklarınızla günlük olarak iletişim halinde kalmakla, bir ilişki temeli oluşturmakla ilgilidir, böylece söylemeleri gereken bir şey varsa destekleneceklerini ve duyulacaklarını bilirler. Bu da ebeveynlerin telefonlarını bırakıp bu konuşmalara tamamen katılmayı taahhüt etmeleri gerektiği anlamına geliyor.

S: Özellikle yüz yüze sosyal etkileşimin çok daha az olduğu son aylarda ekran süresi ve oyun oynamanın erkek ruh sağlığında nasıl bir rolü var?

KW: Oyun ve diğer çevrimiçi etkinliklerin bir parçası olarak ortaya çıkan birçok izolasyon ve bağımlılık görüyoruz. Çocuklar oynamak için odalarına veya bodrum katına çekilir ve saatlerce orada olurlar. Aynı zamanda çevrimiçi olan başka biriyle oyun oynadıklarını söyleyebilirler, ancak bu bağlantı, bir odada akranlarla etkileşim kurmaktan çok farklıdır. Rekabet bağlamındaki çevrimiçi bağlantılar, her zaman yüz yüze insan bağlantılarıyla aynı avantajlara sahip değildir.

Ebeveynler genellikle ekran süresi üzerinde hiçbir kontrollerinin olmadığını düşünür ve bu özellikle pandemi sırasında doğruydu. Birçok aile için, herkes sadece hayatta kalmaya çalıştığı için tüm kurallar pencereden uçtu. Ebeveynler çalışırken gün boyunca birçok çocuk evdeydi, bu da sınırlar ve yapı kaybı yarattı. Ebeveynlerin, ekran süresi ve oyun oynama konusunda duraklamaları ve bilinçli olarak yeniden sınırlamaları ve ayrıca bir aile olarak, özellikle de birçok ek stres etkeni ve hareketli parça ile okul yılına geri döndüğümüzde, birlikte zaman oluşturmaları gerekebilir.

S: Okullarda erkekler arasındaki ruh sağlığı eğilimlerini tersine çevirmek için ne yapabilir?

KW: Toplum olarak, okul binalarına girmeden önce sıcaklıkları ve diğer COVID semptomlarını kontrol etmekle iyi bir iş çıkardık, ancak zihinsel sağlık sıcaklıklarını kontrol etmiyoruz. Okulların, gençlere ve personele neler olduğunu bilmeleri ve travmaya duyarlı ortamlar oluşturmaya yönelik çalışmaları için duygusal kontroller yapması gerekir. Özellikle madde kötüye kullanımı, düzensiz yeme ve konsantrasyon güçlüğü gibi şu anda normalleştirilen travma tepkileri hakkında daha fazla eğitime ihtiyaç var. Temel koruyucu faktörler oluşturmak, okul topluluklarının dayanıklılığı artırmasına ve travmaya karşı yalıtmasına yardımcı olabilir (destekleyici ilişkileri vurgulamak, akıl sağlığı hakkında konuşmak için güvenli yerler oluşturmak, mentorluk programları, akran savunuculuğu gibi şeyler).

Pandeminin gençlerin ruh sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin yakın tarihli bir 4H-Harris Anketi anketinde, 10 gençten yedisi artan depresyon, kaygı ve stres bildirdi ve yüzde 79'u okulda ruh sağlığı hakkında konuşmak için güvenli alanlar olmasını dilediklerini söyledi. . Bunun hakkında konuşmak istiyorlar - sadece nereye gideceklerini bilmiyorlar. Kendi stres kaynaklarıyla uğraşan tek bir okul danışmanı, mücadele eden herkes için tek nokta kişi olamaz. Bu modeli değiştirmeli ve binadaki tüm personele çapraz eğitim ve eğitim sağlama konusunda daha iyi bir iş çıkarmalıyız, böylece pandeminin toplumlarını nasıl etkilediğinin ve onlara nasıl yardım edeceklerinin daha iyi farkına varsınlar.

S: Genç erkekler ve genç erkekler tedaviye başladıklarında, onlar için en etkili olan yaklaşımlar hangileridir?

KW: Erkekleri ve genç erkekleri fiziksel ve yaratıcı düzeyde meşgul etmek çok etkilidir. Tüm doğru kelimelere sahip olma ya da tüm doğru şeyleri masadan kaldırma ihtiyacını alır. Bir grup ve bir Macera Terapisti ile ormanda yürüyüş yapabilirler ve birdenbire duygularından bahsetmeye başlarlar, taşıdıkları her travma için sırt çantalarına taş koymak gibi bir aktivite yaparlar ve kendilerini yük hissederler. Müzik terapisi, erkek çocuklar için çok güçlü olabilen başka bir yöntemdir; şarkılara şarkı sözü yazmak genellikle duygularını daha kolay kelimelere dökmelerini sağlar. Bu, kendilerini ifade edebilmeleri için bedenlerinde kendilerini rahat hissetmelerinin yollarını bulmakla ilgilidir.

Bilim ayrıca erkek ruh sağlığını desteklemenin en etkili yollarına dair fikir sağlamaya da yardımcı olabilir. Örneğin, erkeklerin ve kadınların zihinsel sağlık sorunlarıyla ilişkili kronik strese nasıl tepki verdiklerine ilişkin farklılıkların nörobiyolojik bir temeli var gibi görünüyor. Virginia Commonwealth Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan araştırmalar, erkek ve dişi farelerdeki mitokondrilerin strese farklı tepki verdiğini ve beyinde farklı etkiler ürettiğini buldu.

S: Daha geniş bir toplum olarak, genç erkekleri ve genç erkekleri zihinsel sağlık hakkında konuşurken güvende hissetmeleri ve ihtiyaç duydukları bakımı almaları için nasıl destekleyebiliriz?

KW: Hepimizin zihinsel sağlık sorunlarını damgalamaktan arındırmak ve bu konuşmaların gerçekleşmesi için hem ulusal düzeyde, hem dijital platformlar aracılığıyla hem de aileler ve topluluklar içinde güvenli alanlar yaratmak için birlikte çalışmamız gerekiyor. Cinsiyetten bağımsız olarak, iyi olmamanın sorun olmadığı ve yardım istemenin bir zayıflık değil, daha çok bir güç işareti olduğu anlayışını pekiştirmeliyiz.

Kristin Wilson, MA, LPC, CCTP, 1997'den beri tedavi alanında çalışmaktadır. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca, liderlik rolleri arasında klinik süpervizör, yönetici direktör ve klinik sosyal yardım temsilcisinin yanı sıra kıdemli bölge pazarlama müdürü yer almıştır. büyük bir davranışsal sağlık ağı. Kristin, kimyasal bağımlılık, süreç bağımlılıkları ve yeme bozuklukları için yatarak, yatılı ve ayakta tedavi seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli ruh sağlığı tedavi ortamlarında çalışmış lisanslı bir klinisyendir. Psikoloji ve Yaratıcı Sanatlar Terapileri alanında yüksek lisans derecesine sahiptir, Sertifikalı Klinik Travma Uzmanı ve sertifikalı yoga öğretmenidir.

newporthealthcare


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Aralık 2021Yayınlanma Tarihi:09 Eylül 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.