ERKEKLER KADINLARI GEÇTİ

A.A
Bireysel gelişim uğraşlarında çekingen kalan erkeklerin giderek kadınlardan daha fazla ilgi göstermeye başladığı bildirildi.

 


Son dönemde spiritüel yaşam  koçluğu, reiki, çakra-aura seminerleri, meditasyon, nefes çalışmaları, aile  dizini ve konstelasyon çalışması, EFT (Emotional Freedom Tecqniques)  gibi  “bireysel gelişim” uğraşlarına ilgi artarken, bu çalışmalara katılımda önceleri  “çekingen” kalan erkeklerin giderek kadınlardan daha fazla ilgi göstermeye  başladığı bildirildi.

Eskiden olduğu gibi mahalle berberine tıraş olmak yerine, masaj,  epilasyon, bakım hizmeti de veren erkek kuaförlerini tercih eden, kozmetik  ürünlerine gösterdiği ilgiyle kadınlara hitap eden bu sektöre bir de “erkek  kozmetiği” pazarının eklenmesini sağlayan çağımız erkeklerinin, son dönemde  “bireysel gelişim”de de kadınlarla “yarıştığı” belirtildi.

Anahtar Akademi Bireysel Gelişim Merkezi Eğitmeni Gülbahar Yeni, “bireysel gelişimi” şu sözlerle anlattı:

“Her ne kadar doğudan ya da modern kültürlerden 'devşirilmiş' gibi  görünse de aslında Anadolu topraklarında yüzlerce yıldır hayat bulan bir yaşam  felsefesi. Kendinin farkına varma, en iyi Mevlana'nın “Sen ki o kutsal kitabın  bir nüshasısın, yaratılıştaki sanatın aynasısın. Ne istersen kendinden dile,  kendinde bul. Ne ararsan işte o sensin, sen.” dizelerinde ve “Ya olduğun gibi  görün, ya da göründüğün gibi ol” sözlerinde anlatılıyor. Özetlersek, bireyin  kendi farkındalığını artırarak ruh, beden ve zihnin bütün olduğunu kavraması  üzerine oturtulan bir yaşam felsefesi, kişilerin birey olma yolculukları  diyebiliriz.”

Yeni, “kişi” olmak ile “birey” olmak arasında fark olduğunu, birey  olmanın kendini bilmek ve tanımak anlamına geldiğini, bunun için de kişinin önce  kendisinin bu değişimi, gelişimi ve dönüşümü istemesi gerektiğini söyledi.

Özellikle son yıllarda bireysel gelişim uğraşında büyük artış yaşandığını  belirten Yeni, “Çünkü kişiler daha fazla birey olmayı istiyor artık. Bu yüzden  de bu tür eğitimler arttı ve hızlandı. Bu konuda bilinç yükseldi” dedi.

Gülbahar Yeni, bu eğitimlere Türkiye'de ilk başlandığı yıllarda,  kadınların erkeklerden daha fazla ilgi gösterdiğini, erkeklerin biraz daha  “çekingen” kaldığını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Gelen hanımlar 'eşim duymasın' diyerek geliyordu. Şimdi beyler 'eşim  duymasın' diye gelmeye başladı. Sonrasında da eşlerini getiriyorlar. Beyler  hanımları sollamış durumda. Yani kozmetiğe, bakım da yapan kuaförlere yönelmesi  gibi. Bu tür eğitimler veren tüm arkadaşlarımız da böyle bir değişim yaşandığını  söyleyecektir, beylerin oranının hanımlardan fazla olduğunu ifade edeceklerdir.  Çünkü artık beylerin de bilinç boyutu yükseldi.”

Akademinin Kurucusu Sibel Dev Kuyumcu ise “öğrenme ve bilinçlenme”  sürecini artık erkeklerin de en az kadınlar kadar önemsediklerini vurguladı.

Böyle bir girişimcilik yolculuğuna çıkmaya nasıl karar verdiğinin  sorulması üzerine Kuyumcu, öğrencilik döneminde bireysel gelişimden hiç kopmak  istemediğini fark ettiğini belirterek, “Öğrenciyken böyle bir akademi kurmaya  karar verdim. Kopamadım. İnsanların bilinçlenmesini, öğrenmesini istedim. Maddi  boyutu da önemli ama çok da acelesi yok” dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.