ERKEKLER TEHDİT ALTINDA

DHA

Türkiye’deki 19 bin 694 verem (tüberküloz) hastasından yüzde 63’ünün erkek olduğunu açıklandı. Mutlaka okuyun.

Kayseri Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, Türkiye’deki 19 bin 694 verem (tüberküloz) hastasından yüzde 63’ünün erkek olduğunu söyledi. Dr. Çetinkara, tedavi olmayan veremli hastanın yılda 10- 15 kişiye hastalığı bulaştırdığını belirtti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Kadir Çetinkara, dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon kişinin verem hastalığına yakalandığını ve bu hastalardan 1.7 milyonunun öldüğünü söyledi. Dr. Çetinkara, “Türkiye’de 2007 verilerine göre verem savaş dispanserlerinde kayıtlı 19 bin 694 hasta bulunmaktadır. Bu hastaların yüzde 63’ü erkek, yüzde 37’si ise kadındır. Hastaların yüzde 70’inde akciğer tüberkülozu vardır” dedi.

Verem mikrobunun öksürme ve hapşırma ile yayıldığını belirten Dr. Kadir Çetinkara, “Tedavi olmayan her hasta yılda 10- 15 kişiye bu hastalığı bulaştırmaktadır. Verem hastalığı oluştuğunda; halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama, gece terlemesi gibi genel yakınmalar görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs ve sırt ağrısı, nefes darlığı gibi şikayetler ortaya çıkar. Hastalığın tedavisi ise 6 ay sürer” diye konuştu.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:29 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.