ERKEKLERE DOĞUM KONTROL

A.A

Daily Mail gazetesinin haberine göre, 1000 kadar erkek üzerinde yapılan  araştırmada, iki yıllık süre içinde iğneyi kullanan her 100 erkekten sadece biri  eşinin, gebe kalmasına yol açtı.

Hiçbir doğum kontrol yönteminin yüzde 100 etkili olmadığını hatırlatan  araştırmacılar bunun çok başarılı bir sonuç olduğunu belirttiler.

Testosteron iğnesi, kısırlık sorunu olmayan ve daha önceki yıllarda çocuk  sahibi olmuş 20-45 yaş arası Çinli erkeklerde denendi. Bu erkeklerin 18-38 yaş  arasındaki eşlerinin de herhangi bir kısırlık problemi bulunmadığı belirtildi.

Pekin'deki Ulusal Aile Planlaması Araştırma merkezinin araştırmasında,  yöntemin yan etkisinin bulunmadığı ve sperm sayısının iğneyi bıraktıktan 4 ila 6  ay sonra eski haline geldiği belirtildi.

Aylık 500 miligram verilen testosteron iğnesi, FSH ve LH olarak bilinen  düzenleyici beyin kimyasalının seviyesini azaltıyor. Bu da sperm üretimini  engelliyor.

Testosteron temelli doğum kontrol yönteminin etkisiyle ilgili araştırma,  "Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism"in gelecek ayki sayısında  yayımlanacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:05 Mayıs 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.