ERKEKLERE MÜJDE

A.A

Yapılan araştırmada bilim adamları, saçların dökülmesiyle ilgisi  bulunan yeni bir gen belirledi.


Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ABD'nin Columbia  Üniversitesinden bir ekip, ender rastlanan bir saç dökülmesi türü olan kalıtsal  hipotrişoz simpleks hastalığının APCDD1 adı verilen genin mutasyonundan  kaynaklandığını tespit etti.

Saç folikülünün giderek küçülmesine yol açan bu rahatsızlık, erkeklerde  kellikte, saçların giderek tüy gibi incelmesine yol açan bir süreç olarak dikkat  çekiyor.

Pakistanlı ve İtalyan ailelerdeki genetik verilerin analiziyle yapılan  çalışmada belirlenen APCDD1 geninde, önceki araştırmalarda başka türdeki saç  dökülmeleriyle ilgisi bulunduğu tespit edilen 18. kromozom bölgesinde bir  mutasyon keşfedildi.

Araştırmacılar, APCDD1 geninin, daha önce fareler üzerinde üzerinde  yapılan deneylerde görüldüğü üzere kılların uzamasının kontrolünde rolü bulunan  hücresel sinyalizasyonu engellediğini gösterdi.

İlk kez insanlarda bu sinyalizasyonun manipüle edilmesinin saç ve kıl  uzaması üzerinde etkisi olabileceğinin görüldüğünü belirten bilim adamları,  bulguların erkeklerde kellik ve başka biçimlerdeki saç dökülmesi tedavilerinde  yeni yollar açabileceğinin altını çizdi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.