Erkeklerin yarısı bu sorunu yaşıyor…

İlişkide tatmin yaşandığı için ciddiye alınmıyor ama…

Erkekler erken boşalma yaşasa da tatmin olduğu için bunu çok önemsemeyebiliyor. Aslında erken boşalma sorunu erkeklerde çok fazladır. Rakamlar yüzde 50'ye yakın. Batı ülkelerinde cinsel isteksizlik nedeniyle doktora gidenlerin sayısı vajinismusun önüne geçmiş durumda.

 Yanlış bilgilerin olumsuz sonuçları

Ailenin, toplumun cinselliğe bakışı, aşırı dindar, tutucu yetiştirilme biçimleri en çok rastlanan, eksik kulaktan dolma bilgiler, cinsel sorunlara zemin hazırlıyor. Yaşanan hafıza önemlidir bu konuda. Çocuklarına cinsel eğitim vermediklerini söyleyen aileler de bir şekilde cinsel eğitim veriyor ve çok kötü veriyorlar. Ayıp, günah, saklanması gereken bir durum olarak bakılıyor cinselliğe ve eksik, yanlış bilgiler çok fazla bu konuda. Bunlar seanlarda giderilince sorun çözülüyor.

Erkekler ereksiyon kadınlar vajinismusta uzmana gidiyor

Uzmanlara cinsel sorunla gidenlerin derdi kadınlarda vajinismus erkeklerde ereksiyon sorunu oluyor. Erektil disfonksüyon bozukluğu deniyor. Ama aslında en sık görülen cinsel sorun kadınlarda cinsel isteksizlik, erkeklerde ise erken boşalmadır.

Çünkü kadınlar cinsel isteksizlik duysalar bile bunu görev olarak da yapabiliyorlar, yani eşleriyle sevişebiliyorlar. Ama vaginismus evliliği temelinden sarsıyor, ilişkiyi olanaksız kılıyor. Erkekler de erken boşalma yaşasa da tatmin olduğu için bunu çok önemsemeyebiliyor. Aslında erken boşalma sorunu erkeklerde çok fazladır. Rakamlar yüzde 50'ye yakın. Batı ülkelerinde cinsel isteksizlik nedeniyle doktora gidenlerin sayısı vajinismusun önüne geçmiş durumda.

Vajinismusun sebepleri nelerdir?

Vajinismus bir vajina hastalığı değildir. Vajina girişindeki kasların irade dışında kasılmasıdır bu da tamamen psikolojiktir. Bazen kadınlar vajinam dar diye düşünür birtakım cerrahi müdahaleler yapılır ama bunun hiçbir faydası olmaz. Sert bir kızlık zarı ya da dar vajina çok nadir nedenler arasındadır. Öncelikle jinekolojik muayene gerekir ama bu çok nedir olan bir durumdur ve yok denecek kadar azdır. Yüzde 99'undan fazlasında sebep psikolojiktir.

Vajinismus istek azlığı ile karışır


Vajinismusu istek azlığından ayırt etmek lazımdır. İstek azlığında da sorun yaşanır, genelde ıslanma olmadığından kayganlık da olmaz ve kadın ilişki sırasında acı duyar. Bu bazen ilişkiyi tamamen imkansız kılar ama her ikisi çok farklıdır. Vajinismusda ise cinsel istek vardır, kadın uyarılır ama tam ilişki anında kasılma olur. Acı duyacağım korkusuyla ilişki imkansız olur. Ne yaparsanız yapın penis vajinaya nüfuz edemez.

Anestezi ile müdahale kadın ruhunu yaralar

Bazen tedavi konusunda çok yanlış şeyler yapılabilmektedir. Anestezik pomatlar, rahatlatıcı ilaçlar alıyorlar. Bazen anestezi ile uyutup erkekle birleşmesini sağlamak gibi çok yanlış bir yöntem var ki etik de değildir. Bu yaklaşım kadının ruhunda büyük yaralar açıyor. Anestezi altında kızlık zarının kesilmesi de aynı yaralara yol açıyor. Vajinismus çözülmediği gibi kadında depresyon, tecavüze uğramışlık hissi doğruyuyor. Yani tedavide bunların kesinlikle yapılmaması gerekiyor.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:13 Ocak 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.