Erken doğumu önleyebilecek keşif

Erken doğumu önlemenin sırrı tek molekülde olabilir. Amerikalı bilim insanları, rahim duvarındaki bir molekülü devre dışı bırakırak erken doğumun önlenebileceğini ortaya koydu.

Her 10 bebekten biri, 37. hafta ve öncesinde, yani prematüre doğuyor.Bazı bilim insanlarına göre erken doğum, dünya gelinde görülen bir salgın. Peki, erken doğumun önüne geçmek mümkün olabilir mi? Amerikalı araştırmacılara göre sorunun yanıtı ‘evet’.

Stanford üniversitesi, tek bir molekülü devre dışı bırakarak erken doğumun geciktirilebileceğini ve hatta önlenebileceğini keşfetti. Bu molekül, rahim duvarındaki kalsiyum seviyesinden sorumlu. Kalsiyumun da kasılmayı tetiklediği biliniyor.

HER YIL 15 MİLYON BEBEK ERKEN DOĞUYOR

Araştırmacılar, fareler üzerinde yaptıkları deneyde, rahmin kasılmasında önemli rol oynayan bu molekülü işlevsiz kılarak, erken doğumu önlemeyi başardı. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 15 milyon bebek prematüre doğuyor.

Erken doğan bebekler; solunum sorunu, kalp rahatsızlığı, otizm ve astım gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor, bazıları ise hayata tutunmayı başaramıyor.

A.A


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:31 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:26 Aralık 2015