Erken menopozda gelen tehlike

Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz sorunu, hem yaşam kalitesine önemli ölçüde düşürüyor hem de başta rahim kanseri olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Dünyada her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor. Erken menopoz sorunu, hem yaşam kalitesine önemli ölçüde düşürüyor hem de başta rahim kanseri olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. erkenmenopozHer kadının doğal bir süreç olarak yaşadığı menopoz erken geldiğinde kadınlar zor bir döneme giriyor. Bu dönem dikkatli takip edilmediğinde ise önemli sağlık sorunları baş gösteriyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nuri Ceydeli, ülkemizde kadınların ortalama 47, Avrupa’da ise 51 yaşında menopoza girdiğini söyledi. Yumurtalık rezervinin sona ermesiyle ortaya çıkan menopozun, 40 yaşından önce olması durumunun erken menopoz olarak kabul edildiğini ifade eden Op. Dr. Ceydeli, “Yaklaşık 15-29 yaşlarındaki 1000 kadından birinde, 30-39 yaşlarındaki 100 kadından birinde erken menopoz görülüyor” dedi.

ALIŞKANLIKLAR ERKEN MENOPOZDA ETKİLİ Erken menopoz iyi bir analizle kolayca anlaşılabiliyor. Bu dönemde psikolojik değişiklikler, uykusuzluk, ani terlemeler, odaklanamama ya da agresif tavırlar en dikkat çekici belirtiler oluyor. Op. Ceydeli, ailedeki anne ya da ablanın menopoza girdikleri yaşın bu faktörlerden biri olduğunu söylüyor: “Genetik yapı daha etkili ancak; beslenme, yaşam şekli, sigara alışkanlığı ya da stres gibi faktörler de menopoza girme yaşını etkiliyor. Örneğin, günde 20’den fazla sigara içen kadınların menopoz yaşı 1-2 yıl kadar öne çekilmektedir.” Araştırmalar da, erken menopozun sebebinin % 60’ının genetik olduğuna işaret ediyor ancak sigara, beslenme ve stres gibi faktörler de erken menopozda son derece etkili. Erken menopozda coğrafyanın da rolü olduğu söylense da Ceydeli yaşam şeklinin önemine dikkat çekiyor. Uzakdoğu kadınlarının daha geç yaşlarda veya biraz daha az semptomlarla menopoza girdiğini belirten Dr. Ceydeli bunun nedenini beslenme tarzlarına (soya proteini tüketimi çok fazla), refah düzeyi ve stresin az olmasına bağlıyor. ERKEN MENOPOZ “ERKEN” TEŞHİS EDİLEBİLİYOR Ailesinde erken menopoz yaşayan herkesin gerekli tıbbi kontrolleri aksattırmadan yaptırmasını öneren Dr. Ceydeli erken teşhisin mümkün olduğunu ve altta yatan nedenlerin sorgulanması gerektiğini belirtiyor. Genetik ve diğer faktörler dışında hastaya tıbbi gereklilikten dolayı yapılan cerrahi operasyonlar, kemoterapi ya da radyoterapi de erken menopoza neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Zeynep Yılmaz ise menopoz yaşını geciktirebilmek için yaşam alışkanlıklarında dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralıyor: • Bol bol spor yapın. Haftada en az 3 gün spor yapmaya gayret edin. Gün içinde asansör kullanmak yerine merdiven kullanmayı tercih edin. • Vücut kitle indeksinizi hesaplayın. Ne çok zayıf ne de kilolu olun. • Zararlı kimyasal maddelerden uzak durun. • Stresten kaçının. • Sigara kullanmayın. Pasif içicilikten uzak durun. • Balık, ceviz, fındık, brokoli, domates, biber, havuç, üzüm, çilek gibi yüksek antioksidan besinler tüketin. • Kalsiyumu yüksek gıdalar tüketin. Günde 200 ml. süt, yoğurt ve dondurma yiyin. • Bol bol güneşlenin ve D vitaminini eksik etmeyin. NTV

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:17 Ekim 2014Yayınlanma Tarihi:22 Ekim 2014