Erken teşhis yalan mı?

New York Times Magazine dergisindeki makalede, kanser teşhisi konduktan sonra yapılan tedavilerin gereksiz yere yapıldığı yer aldı.

New York Times Magazine dergisindeki makalede, kanser teşhisi konduktan sonra yapılan tedavilerin gereksiz yere yapıldığı yer aldı.

erken_teshisABD’de yayımlanan New York Times Magazine dergisi, meme kanseri kampanyaları ve erken teşhisin ardında yatan gerçekleri masaya yatırdı. Daha önce meme kanseri tedavisi atlatan Peggy Orenstein’ın kaleme aldığı yazıda, meme kanseri teşhisi konduktan sonra tedavi edilen her 10 kadından birinin aslında sağlıklı olduğu ve tedavilerin gereksiz yere yapıldığı belirtildi. Orenstein, 1996’da ‘mamografi sayesinde’ tedavi olduğunu söylerken kendisine teşhis konduğu dönemde ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir panelde pozitif teşhislerin yanıltıcı olabileceğinin vurgulandığı fakat kendisi dahil uzmanların bu görüşü o dönemde dikkate değer görmediğini anlatıyor. ‘AGRESİFSE ÖLÜMCÜL OLUR’ “Meme kanseri öldürmez. Hastalık ancak diğer organlara yayılabilecek kadar agresifse ölümcül olur” diyen Orenstein tedavisinden 16 yıl sonra yeni çalışmalarla birlikte meme kanserinin ancak sıçraması halinde öldürücü olduğunun öğrenildiğine dikkat çekiyor. Orenstein meme kanserinin tiplerine göre tedavi şekillerinin de farklı olması gerektiğini “Meme kanserinin nedenleri farklı olabilir dolayısıyla tedavileri de. Bazı kanser tipleri 5 yıl süre boyunca kullanılacak inhibitör haplarla tedavi edilebilir” cümleleriyle anlatıyor. ‘KAMPANYALAR ALDATICI’ Pozitif sonuçlarla çıkan bazı sağlıklı kadınların ise gereksiz yere tedavi edildiğinin altını çizen Orenstein, günümüzde yapılan pembe kurdele kampanyalarının zaman zaman bir aldatmacaya dönüştüğü görüşünde. MİLLİYET

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:06 Eylül 2013Yayınlanma Tarihi:09 Eylül 2013

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.